Střípky z gymnázia

Přes půl světa za společnými tóny

,

Začalo se klasikou a přes filmové skladby se pokračovalo melodiemi funku, popu a jazzu. Tak různorodý koncert připravil studentům gymnázia GymBand společně se svými hosty, Symphonic Winds and String Orchestra z australského Sydney. Oba orchestry nachystaly 16. ledna společně divákům opravdu nezapomenutelný hudební zážitek.

Společné vystoupení hned tří studentských orchestrů, navíc orchestrů tak různorodých – to příbramské Divadlo Antonína Dvořáka ještě nezažilo. Australany navíc GymBand nehostil poprvé, stává se s nadsázkou už tradicí, že studentské orchestry ze Sydney na svém turné po Evropě udělají zastávku také v Příbrami.

North Sydney Boys High School Strings Orchestra v pravé poledne zahájil celý koncert známou Mozartovou melodií Malé noční hudby. V jedné z dalších skladeb došlo i na úryvek ze studentské hymny a další klasické melodie – záhy ale 17 houslistů a cellistů vystřídala bezmála padesátka členů symfonického orchestru. Winds Orchestra navázal dalšími melodiemi známých australských skladatelů, hrály se tak písně pochodové i oddechové pod taktovkou dirigenta Scotta Ryana.

Pak už hosty vystřídal domácí GymBand pod vedením Mgr. Miloslavy Šmolíkové. Ten nasadil kousky osvědčené a zažité – třeba Superstition Stevieho Wondera, Thriller Michaela Jacksona, Viva La Vida, Seven Nation Army nebo Uptown Funk.

Velká scéna příbramského divadla zaplněná studenty gymnázia odměnila všechny tři orchestry zaslouženým potleskem. Přestože na společnou skladbu tentokrát nedošlo – v devadesáti lidech by ostatně nebylo nic jednoduchého ji secvičit – celý koncert měl neopakovatelnou atmosféru, kterou si jistě užili i sami hudebníci.

Společným obědem se GymBand s návštěvou z Austrálie sice rozloučil, ale ne na dlouho. Do 16122 kilometrů vzdáleného Sydney totiž zamíří už v březnu – a oplatí tak návštěvu všem třem australským studentským orchestrům, se kterými měl postupně tu čest si zahrát. See you soon, Australia!

Foto: Matylda Hofschnaidrová (GymTV)

String Orchestra
0:26 Eine kleine Nachtmusik – 7:14 Scherzo – 13:02 Academic Festival Overture – 19:27 Mock Morris

Winds Orchestra
28:27 Little Ripper March – 32:49 Earth Dance – 41:20 Illuminations – 46:04 Entry March of the Boyars – 51:12 Shepard’s Hey

GymBand
1:03:52 Superstition – 1:07:30 Thriller – 1:11:48 The Eye of the Tiger – 1:15:34 Seven Nation Army – 1:18:09 Pirates of the Caribbean, Part 3 – 1:21:00 Viva La Vida – 1:24:30 Counting Stars – 1:32:06 Uptown Funk