Střípky z gymnázia

Předávání ceny Hanuše Jelínka: Gymnazisté měli úspěch

,

V příbramské knihovně Jana Drdy se v sobotu 7. října konalo vyhlášení výsledků 21. ročníku literární soutěže Příbram Hanuše Jelínka 2017. Soutěže se zúčastnilo 108 mladých autorů z celé České republiky a jedna autorka ze Slovenska. Mladí spisovatelé byli oceňováni ve dvou kategoriích – v próze a v poezii. Stejně jako vloni se do  soutěže zapojili jak současní, tak i bývalí studenti gymnázia.

Ještě před samotným předáváním cen vystoupili žáci základní umělecké školy pod vedením paní učitelky Viktorie Dukové. Ti si připravili několik písní ze sbírky Zpěvy sladké Francie, kterou do češtiny přeložil právě Hanuš Jelínek.

V kategorii poezie 12 – 15 let obsadila první příčku Barbora Karasová z kvinty, o kategorii výše, tedy 16 – 19 let, obhájily své loňské výsledky Eliška Kohlíčková a Julie Gurjevová ze 4.B. Obě tyto autorky jsou pravidelnými a úspěšnými účastnicemi soutěže. V kategorii próza 20 – 23 let skončila na vynikajícím prvním místě absolventka gymnázia Tereza Vlčková.

Mezi dalšími oceněnými byli mladí spisovatelé z Rakovníka, Písku, Tachova, Trutnova, Liberce, Benešova nebo třeba Šluknova. Cenu Hanuše Jelínka slavnostně předala Kateřina Nolčová a Pavel Renčín. Právě Pavel Renčín je jedním ze současných poměrně mladých a úspěšných spisovatelů. O své zkušenosti se s přítomnými podělil a předal jim užitečné rady a tipy na zlepšení jejich tvorby. Pro zájemce, hlavně ty mimo příbramské, byla připravena naučná procházka po městě vedená knihovnicí Editou Vaníčkovou.

Hanuš Jelínek byl mimo jiné absolventem příbramského gymnázia. Byl také básníkem, esejistou, překladatelem a vynikajícím znalcem francouzské kultury.