Střípky z gymnázia

Před Vánocemi ve Vídni

,

Týden po první výpravě se do Vídně vydává i druhá skupina studentů Gymnázia Příbram, a to ve čtvrtek 19. prosince. Doprovodem byly studentům paní profesorky Hana Kriegerová a Ivana Mašková. Průvodcem hlavním městem Rakouska byl pak pan Václav Kropáč.

Cesta autobusem do Vídně trvá přibližně pět hodin, a tak rozespalým studentům nezbývalo nic jiného, než odjíždět z Příbrami už ve čtyři hodiny ráno. Prvním bodem programu byl barokní zámek Schönbrunn, kde žila například známá rakouská císařovna Sissi se svým manželem císařem Františkem Josefem I. Prohlídka „Grand Tour“, kterou měli studenti zaplacenou, zahrnovala exkurzi asi čtyřiceti zámeckými pokoji s česky namluveným výkladem. Potom studenti přejeli k takzvanému Hunderwasserhausu, který je jedním z nejznámějších děl známého architekta Friedensreicha Hundertwassera. Následovalo císařské sídlo Hofburg s klenotnicí, kdy byla k vidění například císařská koruna Svaté říše Římské z doby okolo r. 962. Dále se studenti zastavili u kostela sv. Petra, slavné kavárny Sacher a nahlédli do chrámu sv. Štěpána. Posledním a studenty nejoblíbenějším bodem programu jsou vánoční trhy, které se konají na náměstí před radnicí.

A když se studenti posilnili tradičními klobásami, ochutnali vánoční punč a někteří dokoupili poslední dárky, vrátili se k autobusu, který je pln vánoční atmosféry dovezl zpátky domů.