Střípky z gymnázia

Poznejme krásy svého bydliště

,

Najít blízkou historickou památku, ale hlavně zvednout se od celodenního sezení u počítačů a vyrazit ven. To bylo cílem úkolu, který si pro své studenty z 1.C a kvinty připravil Václav Havlíček.

Prváci a kvintáni měli v blízkém okolí svého bydliště vyhledat jakoukoli památku, ideálně ale spjatou se středověkem nebo raným novověkem, tedy epochami, kterými se právě zabývají v hodinách literatury. U této památky se měli vyfotografovat. Žáci si nejčastěji zvolili kostely, křížky, pomníky, kapličky, sloupy nebo jiné historické budovy. Druhou fotografii pak měli pořídit s cedulí své obce.

Celkově se do projektu zapojilo 59 studentů a 1 učitel – Václav Havlíček – z celkem dvaceti devíti obcí nebo jejich částí (Příbram, Březové Hory, Zdaboř, Žežice, Lazec, Kozičín, Bohutín, Tochovice, Háje, Milín, Buk, Nestrašovice, Rožmitál pod Třemšínem, Zalány, Narysov, Orlov, Obecnice, Drahlín, Dominikální Paseky, Suchodol, Hluboš, Trhové Dušníky, Daleké Dušníky, Čenkov, Rejkovice, Lochovice, Libomyšl, Kňovice a Krásná Hora nad Vltavou) ve dvou okresech.

„Projekt se týkal nejen mapování historických míst v místě svého bydliště, ale také měl za účel „vyhnat“ studenty od počítačů a poslat je ven. Vzhledem k tomu, že se projekt uskutečnil v posledním únorovém týdnu, zvládli studenti své venkovní procházky, aniž by porušovali nějaká vládní nařízení,“ dodává Václav Havlíček.