Střípky z gymnázia

Němečtí hudebníci po čtyřech letech hosty GymBandu

,

Na listopadový pobyt v severním Německu navázali minulý týden členové GymBandu a další gymnazisté, kteří hostili členy partnerského orchestru z IGS Marienhafe-Moorhusen. Druhá, česká část výměnného programu nabídla návštěvy zajímavých míst, společné zkoušky a vyvrcholila pátečními koncerty.

Po příjezdu v pondělí večer a ubytování v hostitelských rodinách strávili němečtí hosté úterní a středeční dopoledne ve výuce. Pak přišly na řadu společné zkoušky obou orchestrů. V úterý odpoledne vzali čeští hostitelé německé hudebníky do Hornického muzea, zatímco středa byla věnována návštěvě Karlštejna. Oba dny večer orchestry ještě zkoušely v hudebním sále. Čtvrtek se nesl ve znamení celodenního výletu do Prahy a poslední společné zkoušky.

V pátek dopoledne se v estrádním sále kulturního domu sešlo deset tříd, pro které oba orchestry připravily koncert. Byla to vlastně generálka na večerní vystoupení. To bylo určeno pro veřejnost a především pro rodiče a přátele. Se svým repertoárem vystoupili nejprve němečtí hosté pod vedením Bodo Floriana. Na závěr jejich bloku zaznělo i překvapení – pečlivě nacvičená a česky zazpívaná písnička Jožin z bažin. GymBand pod vedením Miloslavy Šmolíkové, která celý pobyt německých hostů v Příbrami připravila, se naposledy představil ve složení i s letošními maturanty a uvedl i několik repertoárových novinek. Bezmála čtyřicítka muzikantů z obou orchestrů pak koncert zakončila třemi společně nacvičenými skladbami.

Pobytem německých hudebníků v Příbrami tak vyvrcholil letošní ročník partnerství obou orchestrů, znovu obnoveného po covidové pauze. Školní orchestr IGS Marienhafe-Moorhusen se v Příbrami poprvé představil v dubnu 2017, pak ještě o rok později. Příbramští hudebníci navštívili Marienhafe na podzim 2017, 2018 a 2022. Spolupráce GymBandu se školními orchestry ze severoněmeckého pobřeží se však datuje už od roku 2012, kdy školní orchestr poprvé zavítal na gymnázium v Aurichu.

Výměnný program byl realizován za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a města Příbram.
Foto: Sofie Pazlarová, Mgr. Miloslava Šmolíková, Josef Fryš