Střípky z gymnázia

Na společné notě

,

Je to sice klišé, ale skutečnost, že hudba spojuje, se zase potvrdila. Školní orchestry Gymnázia Příbram a Gymnázia Aurich v sobotu večer v německém Aurichu předvedly stovce diváků brilantní podívanou plnou skvělých melodií, přesvědčivých výkonů sólistů a mnoha rozličných hudebních žánrů, a to vše v přátelské atmosféře plné vzájemné podpory.

Pod vedením Mgr. Miloslavy Šmolíkové nejprve přišel na scénu GymBand Příbram. Ten letos do Německa přijel bez některých svých členů, a tak tomu musel přizpůsobit také koncertní repertoár. Osvědčené Vangelisovy filmové melodie a píseň Yesterday doplnila letošní novinka – Dvořákův Furiant, jeden ze Slovanských tanců českého skladatele, a pak také dětem dobře známá melodie ze seriálu Pošťák Pat.

Hostitelský orchestr předvedl pod vedením Maria Haseborga svůj bigbandový reportár. A i v něm zazněly jak skladby, který kapela má v repertoáru už léta, jako třeba Tuxedo Junction či I’ll be There, tak i novinky, například melodie z filmu Sanchezovy děti nebo Skyfall. Vystoupení bylo tentokrát navíc obohacené sólovým zpěvem jedné z německých studentek. Návštěvníci koncertu tak slyšeli třeba skladby Feeling Good Michaela Bublého nebo Rolling in the Deep od Adele.

A pak už se nástrojů chopilo všech čtyřicet hudebníků z obou zemí zároveň a hudební sál Güterschuppen se otřásal v základech, zvlášť při leitmotivu Jacksonovy skladby Thriller. Samozřejmě nemohla chybět ani neoficiální hymna celého výměnného projektu, skladba Happy Together. Zazněla také píseň Bei mir bist du schön –  a jestliže Andrews Sisters, které ji kdysi proslavily, byly tři, tak sbor, který píseň předvedl v Německu, čítal v tomto případě dokonce deset členek.

Více než hodinu a půl dlouhý večer zakončil vřelý potlesk rodičů, spolužáků a přátel. Hostitelské rodiny dostaly od českých hudebníků jako poděkování květiny – pro letošek byly zvoleny slunečnice – a pak už následovala dlouhá párty s množstvím dobrého jídla a pití a pravých německých grilovaných klobás a českých lázeňských oplatek – to jen namátkou. Společný večer se přehoupl do noci a všichni muzikanti se ještě dlouho náramně bavili – spojeni hudbou a mnohdy už letitým přátelstvím.

Program byl realizován za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a Města Příbram. Autorem většiny snímků je Heiko Rector, děkujeme!