Střípky z gymnázia

Němčináři v Praze

,

Ve čtvrtek 23. března vyrazili žáci 3.B a septimy studující němčinu společně s Mgr. Václavou Reissmüllerovou a Mgr. Monikou Oravskou na exkurzi do Prahy. Den začali návštěvou ambasády Spolkové republiky Německo, která sídlí v Lobkovickém paláci na Malé Straně. Po přísné bezpečnostní kontrole byli provedeni po zahradě a nahlédli také do jedinečných freskových sálů. V jednom z nich také zhlédli dokument o historii velvyslanectví, především o podzimu 1989, kdy jeho pozemky díky tomu, že právně spadají do státu, který je zde zastupován, posloužily k azylu stovek uprchlíků z východního Německa. Tehdy tu totiž byla ambasáda pouze západního (kapitalistického) Německa.

NDR tehdy měla zastoupení v budově na Smetanově nábřeží nedaleko Národního divadla. Dnes zde sídlí Goethe-Institut, německé vzdělávací centrum. A právě tam se studenti přesunuli. Věnovali se stopám německé menšiny v české kultuře – především literatuře, ať už šlo o Franze Kafku nebo například o Egona Erwina Kische.

A pak už se studenti rozdělili do skupin, vyrazili do ulic Starého Města a zatímco plnili různé úkoly, dozvěděli se o německé menšině především v historických souvislostech ještě více. Akce to jistě byla přínosná a zajímavá nejen pro ty, kteří plánují příští rok z německého jazyka maturovat.