Střípky z gymnázia

Nebe, peklo, brambora.

,

5. prosince má svátek Jitka. To znamená, že se slaví Mikuláš, a bylo tomu tak i na Gymnáziu Příbram. Jako každý rok studenti měli možnost obdarovat své spolužáky či kantory. Od pondělí své dárky mohli nosit do školní knihovny, odkud si je pak Mikuláš s anděly a čerty vyzvedli a dotyčnému doručili.

Akce se tentokrát ujalo několik studentů kvinty a septimy, kteří s úderem osmé hodiny vyrazili na pouť do jednotlivých tříd. Nejhodnější byli žáci primy, u kterých se rozdaly dva plné koše dárků. Nebylo to ale jen tak, nejdříve třída musela přednést básničku či zazpívat. Na vyšším stupni už obdarovaných bylo méně, ale ani ti nejzlobivější nepřišli zkrátka. Kromě čertů se svatými totiž chodil i sám Lucifer a v kufříku s sebou nosil Čertovské smlouvy. Ta každému, kdo ji podepsal, umožnila škrtnutí libovolné známky nebo amnestii ze zkoušení u daného vyučujícího. Samozřejmě neobsahovala opravdu žádný skrytý háček.

Štědrá byla i jídelna, která na Mikuláše samozřejmě nezapomněla. Studenti si tak k obědu měli možnost vybrat mezi různými druhy dortíků a ovoce.