Střípky z gymnázia

Kroky opět ožily

,

Hudební projekt Kroky do nového světa pokračuje další sezonou. Tentokrát se posluchači dozví nové informace o hudbě 20. století. Cílem projektu je, aby se studenti seznámili s hudbou, nástroji a fungováním orchestru.

První ze tří koncertů, které v letošním školním roce proběhnou, se uskutečnil ve středu 19. října. Studenti se vydali pod vedením Mgr. Miloslavy Šmolíkové a Bc. Zdeňka Melína do pražského Rudolfina. Dvouhodinovým koncertem posluchače provedl moderátor Petr Kadlec, který jednotlivé skladby rozebíral, doplňoval k nim kontext a zasazoval je do souvislostí, a to spolu s dirigentem České studentské filharmonie Markem Ivanovićem.

Skladbou Pacifik 231 od švýcarského skladatele Arthura Honeggera koncert začal. Studenti měli možnost poslechnout si i skladbu Alfreda Schnittkeho Polyfonické tango. A v neposlední řadě orchestr zahrál i The Typewriter. U této skladby je zajímavé, že Leroy Anderson, který ji složil, použil psací stroj jako bicí nástroj, a tak na něj dirigent Marko Ivanović živě „zahrál“. Poslední část koncertu orchestr věnoval Leonardu Bernsteinovi. Studenti si poslechli vybrané úryvky z muzikálu West Side Story.

Druhý koncert, který posluchače čeká zkraje ledna, se bude věnovat hudebnímu skladateli Georgi Gershwinovi. Dřívější koncerty si můžete připomenout tady.

Foto: Mgr. Miloslava Šmolíková