Střípky z gymnázia

Kanaďané na ranveji

,

Neděle šest hodin ráno: letadlo Lufthansy z Prahy do Frankfurtu se rozjíždí po ploše ruzyňského letiště. Dvanáctidenní pobyt skupiny deseti Kanaďanů na Gymnáziu Příbram v rámci výměnného projektu Cesta přes oceán končí. Po zastávkách ve Frankfurtu a Torontu přistanou po čtrnácti hodinách v Halifaxu, hlavním městě Nového Skotska. Na letiště je přijeli doprovodit jejich čeští partneři, kteří s nimi ve tři hodiny ráno letního a ve dvě zimního času odjížděli od gymnázia.

Oficiální program návštěvy vyrcholil v pátek dopoledne závěrečnou prezentací. Tu zahájil svým vystoupením školní orchestr. Pak už Kanaďané přítomným zástupcům vedení školy, tisku a studentů gymnázia, konkrétně tříd kvarty, sexty a 3.A předvedli svoji prezentaci – představili školy, z nichž pocházejí, přírodní a kulturní specifika Nového Skotska a Kanadu jako celek. Přítmných zanechali na památku typické kanadské produkty a symboly, vlajky a plakáty a spoustu drobných dárků.

To nejdůležitější, co zde však zanechali, nelze pobrat rukama – byl to skvělý dojem, zážitek pro české studenty, Kanaďany i české a kanadské učitele. Aktivní přístup k programu, neustálé zvídavé otázky, nefalšovaný zájem a obdiv k české historii – to jsou jen ty nejčastější postřehy, které hovoří o tom, že tato skupina hostů se zkrátka „povedla“. Podobně potěší i slova kanadské koordinátorky programu, která obdivovala moderní zařízení školy a její výzdobu a poznamenala, že v Kanadě „by si takovou výzdobu nedovolili, prootže za hodinu by z ní nic nezbylo. A stejně tak by nebylo možné nechat studenty v některém prostoru o samotě, z podobných důvodů.“ O to cennější je zkušenost s těmito kanadskými studenty, kteří si naši školu vybrali, aby sem absolvovali Cestu přes oceán.