Střípky z gymnázia

Jak to bylo před námi

,

Jak trávili volný čas lidé v našem věku před padesáti lety? Jak dalekou tradici mají Velikonoce?  A jaký byl třídní kolektiv?

Na tyto otázky se sekundánům rozhodly v pondělí 10. dubna odpovědět paní Eliášová, paní Moudrá a paní Vráblicová.  Zpříjemnily jim tím hodinu občanské výchovy.

Jako první jim o svém životě povídala paní Eliášová. Sekundáni se dozvěděli, jak se v Příbrami žilo a jaký kolektiv byl ve třídách. Pak se ke slovo dostala paní Moudrá, která studenty zasvětila do tajů Velikonoc a vysvětlila jak křesťanskou tradici, tak tradici koledování s pomlázkami. Také se od ní dozvěděli, jak se v našem městě žilo kdysi a jak se žije dnes. Vše pak doplnila paní Vráblicová. Ta k již probraným tématům přidala i to, jak se cítila, když se do Příbrami přestěhovala z vesnice, a také zavzpomínala na studentská léta strávená na gymnáziu.

Sekundáni si odnesli spoustu nových poznatků a uvědomili si, že je důležité vědět o svém městě a tradicích více. Beseda pro žáky nižšího gymnázia se konala díky spolupráci s příbramským Senior Pointem, součástí sítě kontaktních míst pro seniory, které jim poskytují poradenství a připravují vzdělávací a volnočasové aktivity.