Střípky z gymnázia

JAK na FAV

,

Pro technicky zaměřené studenty, kteří uvažují o alternativě k pražskému ČVUT, by mohla být řešením Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

O tom, že fakulta nabízí pestrou směs studijních oborů od geomatiky, přes fyziku, kybernetiku, až třeba po mechaniku, se přesvědčila skupina studentů seminářů GIS a SIT během své návštěvy vysoké školy na Borech.

Kybernetici, kromě toho, že na fakultě pěstují banány, vymýšlí a konstruují roboty, které se uplatní hlavně v průmyslových oborech a ve stavebnictví. Jak vyhoupnout kovový panel složený ze tří segmentů spojených klouby do vzpřímené pozice a vybalancovat ho? To byla ukázka jedné z úspěšných studentských prací motivované soutěží. Praktické využití to nemá žádné, zato dopad na studentovo uvažování zásadní, jak potvrdil průvodce tímto oborem doktorand Ing. Tomáš Myslivec.

Hlavní část exkurze byla věnována představení oboru geomatiky. Mezi úspěšné studentské projekty patří například aplikace sledující aktuální dopravní provoz v Plzni, virtuální průvodce po česko-bavorském pomezí nebo modelování tvaru Země – geoidu. Studenti si pod vedením Ing. Pavla Hájka, Ph.D. sami vyzkoušeli práci s aktuálními daty americké geologické služby a zjistili třeba, které oblasti včera zasáhla vlna tsunami nebo že za posledních 30 dní se na planetě odehrálo 1 953 silných zemětřesení.

Kdo by se rád věnoval modelování konceptů léčby cukrovky nebo vývoji vzdělávacích aplikací pro diabetiky, ten by se určitě našel v oboru medicínské informatiky. Studenti se během přednášky Ing. Martina Úbla například dozvěděli, proč není snadné naprogramovat pumpu dávkující nemocnému člověku inzulín.

Svou technickou orientaci studenti nezapřeli ani při zpáteční cestě vlakem, kdy spolu s Ivem Bešťákem určovali rychlost našeho vlaku a porovnávali ji s tou maximální pro danou soupravu. Ať se jim cesta za vysněným vysokoškolským vzděláním vydaří.