Střípky z gymnázia

Gymnázium Příbram představilo nové webové stránky. Vzhled se mění po téměř deseti letech

,

První verze webu Gymnázia Příbram začala fungovat v roce 2004. Od té doby stránky procházely většími či menšími kosmetickými změnami, vzhled zůstával však nadále stejný. Dnes, po devíti letech, škola představila jeho novou podobu. Web je jednoduchý, čistý a především – použitelný.

novyweb

Důvodů, proč opustit starý vzhled a vytvořit stránky nové, bylo hned několik. Ty stávající byly velmi zastaralé, a to jak po stránce designové, tak po stránce technické. Vývoj původního redakčního systému byl totiž brzy ukončen, a tak s přibývajícím obsahem a postupujícím časem bylo velmi obtížné na webu cokoliv zásadně měnit či upravovat. V červnu 2013 se vedení Gymnázia Příbram rozhodlo pro tvorbu stránek nových.

Ty byly spuštěny dnes, symbolicky 11. 11. 2013 v 11:11. Gymnázium Příbram spolu ode dnešního dne také využívá novou webovou adresu, a to www.gympb.cz. Ta v plném rozsahu nahrazuje původní www.gym.pb.cz. Zvolený minimalistický design nového webu klade důraz především na fotografie. Sám o sobě web příliš barevný není, zajímavým ho dělají právě až fotografie. Důkazem je titulní strana, jejímž nejvýraznějším prvkem je právě snímek gymnázia pořízený ze střechy Divadla A. Dvořáka Příbram. Vzhled je celkově velmi elegantní, čistý, svěží a především stoprocentně odpovídá vzhledu webů v roce 2013.

Samozřejmostí vzhledu je proto i jeho responzivnost. Znamená to, že uspořádání stránky se přizpůsobuje velikosti okna prohlížece – v praxi pak můžete web bez problémů zobrazit i na mobilních telefonech a tabletech. Dobrou zprávu přinášíme i majitelům retina displejů – web je pro tyto displeje přizpůsoben a bude na nich vypadat ještě lépe!

Nejtěžším úkolem však bylo vytvořit přehlednou a logicky členěnou navigaci napříč webem – tím spíš, kolik aktivit a možností gymnázium nabízí. Oproti předchozímu webu byla tentokrát využita horizontální navigace, která při scrollování stránkou drží na vrchu, tudíž je přístupná v kterémkoliv okamžiku.

Odlišná je proto i celková filosofie pojetí webu – ten nový se snaží vtěsnat co nejvíce informací do jedné stránky. Jinými slovy řečeno, došlo zde k eliminaci podstránek: většina z nich se nyní nachází jen na druhé úrovni, výjimečně na třetí. Ač se to může zdát na první pohled chaotické, uživatelé brzy zjistí, že všechny potřebné informace najdou pohodlně na jednom místě a nemusí neustále překlikávat mezi několika stránkami. Navíc web bude velmi dynamický – například struktura titulní strany se bude měnit v závislosti na tom, které informace budou v daném období pro čtenáře důležité.

Přechod na nový web není záležitost, kterou by bylo možné provést ze dne na den. Po nějakou dobu tak bude web nyní upravován přímo za chodu, ať už jde o dodatečné plnění obsahem nebo úpravu prostředí informačního systému. Věříme, že se podařilo vytvořit moderní web. Takový, který si Gymnázium Příbram zaslouží.

Poděkování patří Vojtěchu Havlíčkovi z Internet PB za technickou pomoc. Moje poklona a mnohonásobné díky pak směřují k Václavu Bešťákovi, našemu loňskému absolventovi, který je autorem koncepce a části obsahové náplně webu. Za množství času a energie, kterou přípravě věnoval, mu nemůžeme nikdy dost poděkovat, tak aspoň tohle minimalistické (jeho slovy) díky pod jeho článkem.

PhDr. Josef Fryš