Střípky z gymnázia

Guten Tag z Marienhafe

,

První dubnový týden se nesl ve znamení výměnných pobytů. V tomto případě školních orchestrů Gymnázia Příbram a německého IGS Marienhafe, tedy GymBandu a BigBandu. Návštěva studentů z Marienhafe začala v pondělí večer 3. dubna, kdy se hosté po uvítání rozešli do svých hostitelských rodin, ve kterých strávili celý týden.

V úterý dopoledne se asi dvacítka německých hudebníků zúčastnila společně s hostiteli výuky. Samozřejmě nechybělo oficiální přivítání od ředitelky školy Mgr. Ivy Kadeřábkové. Zbytek dopoledne pak oba orchestry společně zkoušely své skladby. Odpoledne studenti navštívili centrum Příbrami s krátkým výkladem o historii.

Středečním programem byla návštěva Prahy. Oba orchestry tak navštívily Petřínskou věž a zrcadlové bludiště. Poté procházkovým krokem přešli na Pražský Hrad a také do centra Prahy na Staroměstské náměstí.

Ve čtvrtek dopoledne se konal první ze tří koncertů, a to v aule Základní školy Jiráskovy sady pro žáky šestých až devátých tříd. Odpoledne se všichni hudebníci přesunuli na Svatou Horu, kde si německá část vychutnala prohlídku ve svém rodném jazyce.

V pátek dopoledne oba orchestry vystoupily na školní akademii gymnázia v Divadle Antonína Dvořáka. Odpoledne byl volný program a večer přišel na řadu nejdůležitější ze všech koncertů, a to v příbramském Ernestinu. Koncert měl velký úspěch, a dokonce byl zahrán i přídavek. Následovala afterparty, kterou si studenti užili a vstřebávali dojmy z celého týdne. Německý BigBand odjížděl v pátek v pozdních večerních hodinách zpět do Marienhafe. Příbramští gymnazisté se tam za nimi podívají v červnu.

Výměnný projekt se koná za podpory Česko-německého fondu budoucnosti, Města Příbram a Středočeského kraje.