Střípky z gymnázia

Do země ohně a ledu

,

Ještě než začal školní rok naplno, skupina studentů gymnázia se vypravila na dobrodružnou expedici na Island. Expedice byla z části financována z fondů DofE. Někteří studenti totiž na Islandu plnili část zlatého programu DofE, kterou je dobrodružná expedice.

Cesta na ostrov ohně a ledu trvala 10 hodin, které studenti strávili v autobuse do Berlína a potom v letadle do Keflavíku. Výprava začala brzy ráno 23. srpna na autobusovém nádraží v Praze a zpět do Čech se skupina vrátila pozdě večer 3. září. Pod vedením Mgr. Lucie Albrechtové a Mgr. Lenky Pavelkové procestovali studenti jižní pobřeží z Keflavíku až po východní cíp největšího ledovce Evropy Vatnajökull. Naskládáni do 2 rodinných aut od podlahy až po střechu, měli možnost vidět krásu a geomorfologickou rozmanitost krajiny, jakou Island nabízí.

Hlavní náplní výpravy bylo poznávání zajímavých míst a přírodních úkazů, za kterými se skupina musela často vydat na čtyř a více hodinové treky. Každý den byl k tomu naplánovaný přesun přibližně 80 km autem spojený s hledáním vhodného místa na spaní. Všichni spali ve stanech, a tak nebylo vždy lehké najít ve vyprahlé krajině dobré místo. Studenti často stavěli stany na kamenitých plochách a mnohdy i v pozdních večerních hodinách, pokud se dlouho nedařilo najít nějakou lokaci. Všechno jídlo a pití bylo třeba mít s sebou v autě, protože vesnice byly od sebe vzdálené a obchod nebyl k dosažení třeba 3 dny.

Mezi hlavní atrakce patřily například gejzíry, vodopády, všudypřítomnost sopek anebo četnost horkých pramenů, které sloužily jako jediná alternativa sprch v drahých kempech. V průběhu výpravy měli účastníci šanci vidět i dva ledovce v jejich ohromující velikosti. Laguna ledovce Vatnajökull, který se pyšní plochou 8100 km², nabídla i pohled na plovoucí ledové kry. Další raritou, kterou je možné vidět pouze na Islandu, byl pohled na oddělující se Americkou a Euroasijsou desku, vytvářející rift v národním parku Thingvellir. Na závěr celé výpravy byla k vidění i polární záře, kterou je obvykle možné spatřit od konce října.

V průběhu expedice bylo na islandské poměry mimořádně pěkné počasí, a to hlavně v prvních dnech, kdy teplota vystoupala až na 15 stupňů. Déšť, který jsou islandští obyvatelé zvyklí vidět každý druhý den, zažili studenti pouze 3krát. Jen jednou jim způsobilo počasí větší potíže, když se v noci na jednomu stanu uvolnila vnější plachta a většina věcí, včetně studentů, byla rázem mokrá. Další den vše zdárně vysušili.

Celá skupina se vrátila s nadšením a s nezapomenutelnými zážitky. Všichni dorazili v pořádku až na pár puchýřů na patě a bolavé koleno. Zážitky a fotky vám zprostředkují účastníci 11. října v budově gymnázia.