Střípky z gymnázia

Další známá tvář na gymnáziu

,

V pondělí 16. prosince se hudební sál zaplnil studenty, kteří tentokrát oželeli oběd a rozhodli se pro návštěvu besedy s další známou osobností, která přijala pozvání na naši školu. Tentokrát to byl novinář Jan Tuna, který je známý především pro své reportáže v televizi Nova. Nyní pracuje na volné noze a vytváří reportáže pro stream.cz, které nesou název A dost! Celou besedu zprostředkovala Mgr. Monika Oravská.

Jan Tuna, původně vystudovaný pedagog českého jazyka a dějepisu, má několikaleté zkušenosti s televizí, a proto neváhal tyto zkušenosti předat.  Studentům vysvětloval rozdíly mezi veřejnoprávními a soukromými televizemi a poučil je o měření sledovanosti tzv. peoplemetrem. Poukázal na rozdíly mezi našimi a zahraničními zprávami, které se liší především ve věku moderátorů. Během besedy rozebral zprávy a jejich formu, takže budoucí reportéři se naučili, co by měly zprávy všechno obsahovat.  Také se žáci mohli seznámit se zpravodajskou hantýrkou, do které patří například systém sendvičování zpráv, neboli že za sebou nenásledují zprávy ze stejného okruhu. Ostřílený reportér v průběhu besedy odpovídal na dotazy, na které zazněly odpovědi, jaké reportáže dělá nejraději, kteří lidé patří mezi jeho oblíbené reportéry a co říká na práci ostatních novinářů. Nejraději natáčí reportáže, prostřednictvím kterých může pomáhat lidem a nynějším největším tématem jsou pro něj potraviny. V neposlední řadě došlo i na to, co stálo za jeho odchodem z televize Nova.

Přednáška byla zakončena velkým potleskem a obdivovatelé tohoto sympatického muže odcházeli nejen s úsměvem, ale i s jeho podpisem.