Střípky z gymnázia

Čeští a němečtí hudebníci společně na týden v Příbrami

,

Z 800 kilometrů vzdáleného města Marienhafe v samém severozápadním cípu Německa, u pobřeží Severního moře, přijel do Příbrami opět po roce bigband tamní střední školy IGS. Hudebníci z Gymnázia Příbram tak měli znovu možnost upevnit stávající přátelství nebo navázat nová. Česká část výměnného pobytu dvou školních orchestrů letos proběhla od 16. do 20. dubna. Bezmála čtyřicet muzikantů mělo samozřejmě na programu společné zkoušky, ale všichni si užili také spoustu zábavy – jak při společném programu, tak v rámci hostitelských rodin.

Němečtí hosté se podívali do Hornického muzea, na Karlštejn, strávili den v Praze, ale také si zahráli fotbal na školním hřišti nebo si užili příjemné chvíle v areálu Nového rybníka. Hudební program vyvrcholil dvěma pátečními koncerty. Nejprve na velké scéně Divadla Antonína Dvořáka pro gymnazisty a večer pro veřejnost v aule Základní školy Jiráskovy sady. Oba orchestry zahrály pod vedením svých dirigentů Bodo Floriana a Miloslavy Šmolíkové nejprve samostatně a pak dohromady. Sáhly jak po osvědčeném repertoáru, tak i po novinkách, a tak posluchači znovu slyšeli osvědčenou melodii Viva La Vida, ale třeba také směs z disneyovských filmů nebo z repertoáru kapely Queen či skupiny Beatles. Pro některé členy příbramského GymBandu – maturanty – to bylo zároveň rozloučení s působením ve školním orchestru.

Páteční noc byla ve znamení loučení. Ale zároveň také očekávání dalšího setkání. Na to dojde v září mezi větrnými mlýny a kanály východního Fríska.

Výměnný pobyt je realizován za podpory Česko-německého fondu budoucnosti, města Příbram a Středočeského kraje.

Foto: Ondřej Luks, Matylda Hofschnaidrová