Střípky z gymnázia

Čapek v příbramském divadle

,

Karel Čapek je jednou z nejvýznamnějších postav české literatury a jeho díla stále oslovují čtenáře po celém světě. O jeho talentu a hlubokém smýšlení se přesvědčili i studenti Gymnázia Příbram, když zhlédli představení Čapkova dramatu R.U.R.

Návštěva inscenace této hry v divadle Antonína Dvořáka Příbram byla nejen uměleckým zážitkem, ale také příležitostí k zamyšlení nad hlubokými tématy, která Karel Čapek ve svém díle zkoumá. Tato revoluční hra, uvedená poprvé v roce 1920, se zabývá otázkami lidskosti, etiky a budoucnosti technologie. Při sledování příběhu o vzniku a osudu umělých bytostí – robotů – se diváci ocitají v dilematech, která jsou dnes aktuálnější než kdy jindy.

Představení bylo určené čtvrtému ročníku a oktávě. Jednalo se o první absolventskou inscenaci 3. ročníku herectví a 1. magisterského ročníku režie-dramaturgie Klicperova divadla v Hradci Králové. Adaptace a režie se ujal Jan Jakub Šenkeřík a hru zprostředkovalo divadlo DISK, které funguje při Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU). Mladí herci svými výbornými výkony vtáhli gymnazisty do děje, a ti si tak odnesli hodnotný kulturní zážitek.

Třídy 4.A a 4.B navíc absolvovaly ve foyer divadla přednášku od ředitele Památníku Karla Čapka ve Staré Huti, Ing. Zdeňka Vacka, Ph.D. Jeho povídání se týkalo Čapkových děl, především již zmíněného dramatu R.U.R. a románu Válka s mloky. Studentům představil historii vzniku těchto děl a seznámil je se životem autora samotného. Čtvrťáci si tak odnesli spoustu cenných informací, které na jaře mohou využít při maturitní zkoušce.