Projekt Erasmus+ umožnil 15členné skupině studentů ze 3.D v doprovodu vyučujících Zdeňky Křesinové a Jakuba Konečného strávit necelý týden v maďarské metropoli. Budapešť, přezdívaná „Perla Dunaje“, se pyšní bohatou historií, unikátní architekturou a nepřeberným množstvím gastronomických a lázeňských požitků. Nejen co se architektury týče, se zde v jedinečné symbióze mísí staré s novým. Od 6. do 11. listopadu to mohli gymnazisté poznat na vlastní kůži. Mimo to byla cílem tohoto pobytu návštěva maďarského gymnázia zaměřená na výuku druhého cizího jazyka, tedy němčiny a ruštiny.
Pondělí zahájili procházkou po jedné z hlavních zdejších ulic, Andrássyho třídě. Tou se přesunuli k Bazilice sv. Štěpána. Její kupole sahá do výšky 96 metrů, což symbolizuje rok 896, kdy se sjednocené maďarské kmeny usadily v oblasti svého současného státu. Ti statečnější z české skupiny zdolali schody na věž chrámu, aby se pokochali nádherným výhledem. O chvíli později se na město z výšky podívali znovu, tentokrát z ruského kola.
Poté se podél řeky dostali k dominantě města zvané Országház. Budapešťský parlament je působivý jak z venku, tak zevnitř. Zdobí ho dechberoucí fresky, vitráže a sochy. Dekorace jsou ze 40 kilogramů zlata. Během komentované prohlídky se dozvěděli o jeho historii a stavbě. Opět tu hraje roli číslo 96, tolik metrů je vysoká nejvyšší kupole. Studenti si také prohlídli korunovační klenoty v čele se Svatoštěpánskou korunou.
Úterý a středa patřily spolupráci s Óbudai Árpád Gymnáziem. Studenti se rozdělili na dvě skupiny, jedna se věnovala výuce německého jazyka, druhá ruského. Tématem bylo, jak se efektivně učit cizí jazyky a co je k tomu motivuje. V tuto chvíli se jim znalost světového jazyka jednoznačně vyplatila, protože mohli komunikovat s maďarskými studenty a díku tomu navázat přátelství. Po vyučování následovaly poznávací procházky městem a ve středu večer zájemci navštívili termální lázně.
Při návštěvě Budapešti nemůžete opomenout Budínský hrad, celému komplexu sestavenému z několika památek dominuje majestátní Matyášův chrám. Zde českou výpravu ve čtvrtek provedla učitelka z maďarského gymnázia. Její výklad doplnil mezery v mozaice faktů o maďarském historii, kterou si gymnazisté vytvořili. K sestupu z Hradního vrchu využili historickou lanovku. Následně zamířili do impozantní zastřešené tržnice. V třípatrové budově provoněné klobásami a paprikou nejprve poobědvali tradiční pokrmy (langoš, perkelt, řízek s rýží aj.) a následně se vrhli do víru nakupování. Ve stáncích bylo k dostání koření, uzeniny, čerstvé ovoce a zelenina, sladkosti a mnoho dalšího. Večer někteří navštívili náměstí Hrdinů a projeli se nejstarším evropským metrem, které bylo shodou okolností otevřeno roku 1896.
Následující den zamířili čeští studenti a pedagogové vlakem zpět domů. Odvezli si spoustu vzpomínek na krásy Budapešti a získali kontakty na Óbudai Árpád Gymnázium. Spolupráce mezi školami by měla nadále pokračovat.
Foto: Vratislav Kocurek (3.D)