Střípky z gymnázia

Beseda s „Wintonovými“ dětmi

,

Hrdinský čin Sira Nicholase George Wintona zná téměř každý z nás. V roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z území ohroženého Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Velké Británie. V pondělí 13. prosince přijali pozvání na naše gymnázium vzácní hosté – 3 ženy z Wintonova vlaku.

Beseda byla zorganizována klubem projektu Dreams & Teams pod vedením paní profesorky Bohuslavy Šetkové a za podpory Britské rady v Praze a občanského sdružení Adeto. Zúčastnili se jí studenti třetích ročníku.

Lady Milena Grenfell-Baines, Dagmar  Šímová a Ute Klein byly děti, kterým zachránil život Nicholas Winton. Vyprávěly své dojemné a zajímavé životní příběhy o své cestě vlakem, novém životě v Británii či o setkání s panem Wintonem. Paní Šímová přečetla části dopisů, které psala rodičům do Čech o škole nebo dovednostech v angličtině.

Wintonovy děti se mezi sebou snaží udržovat stále pevné kontakty, pořádají setkání a komunikační prostředky dnešní doby jim umožňují pravidelné spojení. Celá rodina Nicholase Wintona, která zahrnuje zachráněné děti a jejich potomky, dnes čítá pět tisíc lidí.

Dalším hostem byl hudební skladatel Daniel Dobiáš, který zhudebnil texty malých dětí z Terezína a hraním na klávesy vytvořil hudební kulisu.

Toto setkání bylo pro studenty velmi přínosné a zanechalo v nich neuvěřitelný zážitek. Ve školní knihovně mohou také podepsat petici za udělení Nobelovy ceny za mír pro Nicholase Wintona. Na závěr převzali hosté z rukou studentů dárky a poděkování.

foto: Andrea Kubová

Join the discussion