V pátek 10. listopadu se studenti druhého ročníku gymnázia přiučili nebo utvrdili ve svých znalostech bezpečného chování na internetu.
Čekal na ně totiž primární preventivní program s tématem Kyberútoky. O těch druhákům přišly povědět Monika Schindlová z oddělení prevence Policie ČR Příbram a Monika Čermáková z oddělení hospodářské kriminality kriminální policie a vyšetřování.
Na úvod studentům pustily video Bezpečně internetem a virtuálním světem od Policie ČR. Na něj navázaly svou prezentací, ve které poukázaly na kyberpodvody, které jsou momentálně nejrozšířenější. Zdůrazňovaly obezřetnost týkající se informací, které o sobě zveřejňujeme. Poučily studenty o tom, na co konkrétně si dávat nejvíce pozor (odkazy, pochybné emaily a SMS, kopie internetových stránek, aplikace povolující přístup do vašeho zařízení aj.) a také na to, jak podvodné praktiky odhalit. A také přesvědčily o tom, jak jsou důležité obezřetnost a rozvážnost. Ty jsou totiž naší hlavní zbraní proti kyberútokům.
Poukázaly na to, že se zvyšujícím se množstvím uživatelů internetu se zvyšuje také počet online zločinců a jejich obětí. Jen za první polovinu roku 2023 přišli obyvatelé ČR v součtu o 68 milionů korun kvůli kyberútokům. Zdaleka ne všechny podvody byly nahlášeny na policii, což je podle policistek velká chyba. Čím rychleji totiž útok na svou osobu nahlásíme, tím větší je pravděpodobnost, že problém může být ještě zvrácen.
Poselstvím přednášky bylo nejen poučení zúčastněných druháků. Schindlerová s Čermákovou kladly důraz na to, aby se informace o prevenci proti kyberútokům co nejvíce rozšířily. Proto je důležité se se svými znalostmi podělit s rodinou a přáteli, aby se internetovým zločinům mohlo předcházet.