Střípky z gymnázia

Studenti volají do vesmíru

,

Vybraní studenti se 24. listopadu vydali s paní učitelkou Lenkou Pavelkovou do Prahy na Smíchovskou střední průmyslovou školu a gymnázium. Tam se konala akce Česko volá do vesmíru.

Dopoledne mohli studenti zajít na jeden ze tří workshopů. V prvním si mohli žáci zkusit sestavit model rakety. Také zjistili, na jakém principu raketa funguje. Na druhém workshopu si mohli studenti zkusit naprogramovat vlastní experiment, který se provádí na ISS. O tom, jak pracovat se satelitními snímky a kde je hledat, se žáci dozvěděli na třetím workshopu. Následovaly tři patnáctiminutové přednášky, které představily dění na Mezinárodní vesmírné stanici. Studenti se například dozvěděli, jaké experimenty se na ní provádí, nebo to, že ISS obletí Zemi šestnáctkrát denně.

Hlavní částí programu bylo spojení s německým astronautem Matthiasem Maurerem z Mezinárodní vesmírné stanice. K videohovoru se připojili i studenti z Německa a Irska. Astronaut měl čas odpovědět na dvanáct dotazů. Každá země proto vybrala čtyři studenty, kteří otázky položili. Matthias Maurer je na Mezinárodní vesmírné stanici nově. Spolu s ostatními astronauty tam přiletěli 11. listopadu. Na palubě ISS plánují zůstat zhruba půl roku.

Reportáž ČT (čas 12:50)