Hostem 34. vydání pořadu Z profilu byla tanečnice a taneční pedagožka Lucie Hlaváčková. Čtrnáctým rokem vede v Příbrami taneční studio a vyučuje taneční výchovu i na akademické půdě – na pražské AMU, kterou sama vystudovala. V živém vysílání si s moderátorkou a dramaturgyní pořadu Magdalénou Studenou z oktávy povídala o řadě aspektů scénického a výrazového tance.
Zmínila například jedinečnost dětské spontaneity a jak se v průběhu života proměňuje: „Život nás přirozeně o některé schopnosti připraví, ale člověk si může přirozenost, originalitu, hravost dopřát i později. Akorát už pracujeme s nánosem, který si život s sebou nese.“ Tanec ale pro ně podle ní neznamená jen pohybové umění: „Taneční výchovou se můžeme do dětí vepsat. Z toho, co jim dáme do vínku, mohou čerpat celý život. Aby skrze fyzický prožitek v tanci mohli objevit pohled na výtvarné dílo nebo hudbu, na umění,“ říká.
Magdalénu Studenou zajímalo, zda Lucie Hlaváčková vnímá absenci taneční výchovy ve škole. Oproti ostatním druhům umění – hudbě, výtvarnému umění, literatuře, dramatické výchově – se ve školách nevyučuje. Podle Lucie Hlaváčkové však prostor na změnu existuje: „Jsem součástí uskupení, která se snaží tanec prosadit i na úrovni základního školství. Jde to pomalu, ale jde to. Ředitelé základních škol mají legislativu přizvat si tanec na svou školu. Metodika je vytvořena dokonce i pro žáky 2. stupně.“
V pořadu přišla řeč i na výuku tance na vysoké škole. „Práce na AMU mi kompenzuje dotek s jevištěm – snažím se studentům předat, jak být dobrým ‚předavačem‘ a pak jdu mezi děti a sama se v tom utvrzuji. Jsem ráda, že můžu na akademické půdě učit předmět taneční výchova dětí. Myslím, že absolventi by měli mít nějaké povědomí o tom, jak dítě funguje a jak ho rozvíjet,“ říká o výuce Lucie Hlaváčková. Zároveň ale přiznává, že studium umění má i svá úskalí. „Jít studovat tanec a jakýkoliv umělecký směr je šlápnutí do neznáma – pokud student nemá učitelskou ambici, kde je můstek do jistějších podlah.“
V roce 2010 založila v Příbrami taneční Studio ELPÉ. „Po 14 letech cítím, že tady vybudovala obec lidí, kteří mají důvěru, že mi ty děti vodí, a kteří se obklopují tancem. Přes kontakty, které se utvořily, cítím, že tady ve městě své místo máme.“ Důkazem jsou podle ní i přetrvávající přátelství. „Je dobré, že to nejsou nahodilé vztahy, ale že to trvá. Ze spousty žákyň jsou dnes moje přítelkyně.“ V taneční výchově se zdaleka nesoustředí jen na nadané děti. „Nepřipravuju jenom talentované děti. Zajímá mě důvod, proč přišly k nám do studia. Má-li chuť do pohybu a tance, dostává zelenou. Nelpím na tom, zda je rytmicky zdatné, fyziologicky rostlé.“
Na celý pořad se můžete podívat na webu zprofilu.cz, kde také najdete archiv všech dosud odvysílaných vydání a další zajímavosti. Některá vydání jsou k dispozici v audioverzi v podcastových aplikacích Spotify, Google Podcasts nebo Apple Podcasts.