Střípky z gymnázia

Tři dny s Karlem Čapkem ve francouzštině

,

Evropské literární dobrodružství je projekt umožňující spolupráci Němců a Čechů (dříve i Francouzů). Každý rok si hostující země vybere spisovatele a dílo, které musí účastníci před závěrečným týdnem přečíst. Připravují se různé aktivity k onomu dílu, a ve vybraných čtyřech dnech se pak studenti jedné země vydají na školu té druhé, aby pracovali s nabytými znalostmi, seznámili se s novými lidmi a okusili jiné prostředí. Projekt je na škole už pátým rokem a probíhá pod vedením Mgr. Veroniky Šedivé a Mgr. Libuše Fořtové.

Když se francouzský literární projekt začal v únoru připravovat, nikoho by ani nenapadlo jak blízko byla neděle 14. dubna. V ten den se účastníci projektu totiž poprvé setkali v plné sestavě. Přijeli němečtí studenti z Are Gymnasia v Bad Neuenahr – Ahrweileru. Do Příbrami dorazili ve večerních hodinách, kdy si je převzaly jejich hostitelské rodiny.

Projekt byl zahájen v pondělí, kdy se všichni navzájem představili, Češi ve francouzštině provedli Němce po škole a začali se věnovat aktivitám k vybraném spisovateli. Letošním tématem byl Karel Čapek a jeho Povídky z jedné a Povídky z druhé kapsy. Tři vybrané povídky (Ztracení herce Bendy, Případ dítěte a Sbírka známek), které měli studenti předem přečtené ve francouzštině, pak působily jako středobod celého programu. První den proto němečtí účastníci prošli celou školou, aby našli ztraceného herce Bendu. Odpoledne se porozhlédli po Příbrami a absolvovali prohlídku Svaté Hory ve francouzském jazyce.

Druhého dne se třiceti šesti členná skupina vydala na Strž, památník Karla Čapka, kde pobýval poslední léta před svou smrtí, nedaleko Příbrami. Po sedmikilometrové procházce si přímo u památníku dali salát nebo opekli buřta. Teplé počasí akorát dokreslovalo jarní čapkovskou idylku. Ve Strži se odpoledne vžili do doby známého spisovatele. Prostřednictvím digitální technologie a hravých soutěží se dozvěděli mnoho zajímavostí o něm a o jeho díle. Studentka 4.C Michaela Soukeníková k této příležitosti namalovala portrét Karla Čapka, který věnovala památníku ve Strži.

Vrcholem celého projektu byl celodenní výlet do Prahy. Průvodci byli čeští studenti, a tak se hosté mohli podívat například na Pražský hrad, katedrálu svatého Víta, ke zdi Johna Lennona nebo na Staroměstské náměstí s autentickým komentářem ve francouzštině. Poté dostali studenti tříhodinový rozchod a před čtvrtou hodinou byli na cestě zpátky. Závěrečné překvapení čekalo německé účastníky večer v klubu gymnázia, kde pro ně studenti připravili mnoho druhů občerstvení – od dortů přes sušenky až po quiche a slané štrůdly. Celý pobyt zakončili zpěvem karaoke a tancem. Přidali se i učitelé.

Ve čtvrtek ráno si Češi a Němci naposledy zamávali, když minibus s dvanácti lidmi odjel směr Praha a vlakové nádraží. Slíbili si však, že se za rok uvidí zase, tentokrát v Bad Neuenahr-Ahrweiler.