Střípky z gymnázia

Svobodný týden na gymnáziu

,

Už potřetí se na gymnázium vrátil Festival svobody – studentské oslavy, které připomínají konec totality v Československu. Po loňském, koronavirem poznamenaném ročníku, který se celý odehrával online, se ten letošní znovu vrátil do školy. Ne však úplně, kromě workshopů a přednášek ve škole se část programu odehrávala i online. Dalším prvkem, který organizátoři ponechali z minulého ročníku, bylo i natažení na celý týden. Místo jednoho dne si tedy gymnazisté připomínali sametovou revoluci celý týden od 15. do 19. listopadu. Například besedou s Jiřím Drahošem nebo procházkou po stopách významných žen v Praze. 

V pondělí ráno na studenty kromě tematicky vyzdobené školy čekaly i české trikolory, které si mohli připnout a sami tak dotvářet atmosféru ve škole. K dotvoření revoluční atmosféry přispěl i music break s protestsongy. Nápad přestávky na zpěv není na gymnáziu novinkou, už dříve se jednou za čas skupina hudebníků vydala ze třetího patra a prošla celou školu, zatímco zpívali a hráli známé melodie. „Při plánování festivalu jsme si na music break vzpomněli a přišlo nám, že spojit to s protestsongy, které dobu okolo sametové revoluce definují, je skvělý nápad, který ještě více dotvoří atmosféru festivalu ve škole. A to si myslím, že se povedlo,“ hodnotí hlavní organizátorka festivalu Matylda Hofschnaidrová.

Kromě music breaku a trikolor Festival svobody v pondělí nabídl například workshop Zelený disent od Paměti národa, kde účastníci poznávali české národní parky a jednali o stavbě nové dálnice. Už podruhé v rámci Festivalu svobody na gymnázium dorazil Jiří Drahoš – senátor a bývalý předseda Akademie věd České republiky. Se studenty diskutoval hlavně o současných politických tématech, například o blížícím se českém předsednictví v Radě EU. Politickým tématům se věnoval také workshop Bipolární svět, kde se studenti věnovali světu v období studené války. Ten si připravila Lucie Albrechtová. První den festivalu poté uzavřela online beseda s Romanem Šmuclerem – absolventem příbramského gymnázia a prezidentem České stomatologické komory, který se také zapojil do událostí okolo 17. listopadu.

„Totalitu a období nesvobody bychom si měli připomínat pořád, ale bezduché mávání českou vlajkou a zpívání Modlitby pro Martu je málo. Plus, nás mladé to už tolik neoslovuje, protože jsme tu dobu nezažili, a také nás zajímají jiná témata. I to jsme se snažili reflektovat při přípravě festivalu a do programu jsme zařadili i témata, jako je Evropská unie nebo povídání o problémech, kterým čelí LGBT komunita,“ shrnuje úterní část programu Matylda Hofschnaidrová. Právě v úterý na gymnázium přijela Georgia Hejduková – aktivistka, která prošla tranzicí, založila projekt Stop šikaně a nyní radí senátorce Adéle Šípové. Kromě Georgie Hejdukové přijal pozvání na gymnázium i Adam Trunečka, aktivista angažující se v Konferenci o budoucnosti Evropy. Ten účastníky provedl fungováním Evropské unie a krátkou historií evropské integrace.

Další novinkou, kterou letošní Festival svobody nabídl, byl program mimo školu, kdy se studenti vydali poznávat českou historii mimo půdu školy. Za workshopem o Janu Drdovi šli studenti do Knihovny Jana Drdy v Příbrami, kde se o příbramském rodákovi a jeho tvorbě bavili s Naděždou Čížkovou.

Na samotný Den boje za svobodu a demokracii se mohli studenti připojit na workshop Lidská práva aneb Do vězení za písničku. Tam se bavili o lidských právech a jejich porušování v komunistickém Československu.

Čtvrtek se nesl ve znamení politiky. O tom, že lobbista není sprosté slovo a že lobbování může být i prospěšné, přijeli se žáky diskutovat z Rekonstrukce státu – organizace zabývající se dobrým vládnutím a transparentností státu. O transparentnosti přijel mluvit i Dávid Pásztor. Novinář ze Seznam Zpráv se se studenty bavil o novinářské práci, která funguje jako pojistka demokracie. Dále si s nimi povídal o dezinformacích a radil jim, jak je poznat a nepodlehnout lživým tvrzením.

Poslední den se nesl ve znamení žen. Na gymnázium o tom, jak socialismus ovlivnil postavení žen v Československu, přijela mluvit se studenty Johana Jonáková z Gender Studies. Na základě příběhů dvou skutečných žen studentům představila podobu života a problémy, se kterými se ženy potýkaly za socialismu a také jim představila projekt Paměť žen, který popisuje totalitu z pohledu obyčejných žen.

Neobyčejným ženám, na které historie často zapomněla, se věnovala poslední část Festivalu svobody. Při procházce Prahou průvodkyně Michaela Efrati studenty seznámila s příběhy žen, které bojovaly nejen za práva žen v devatenáctém a dvacátém století. Milada Horáková, Františka Plamínková, Bertha Suttnerová nebo Josefa Náprstková, všechny tyto ženy a jejich osudy byly při procházce z Hradčan až na Staroměstské náměstí zmíněny.

Festival svobody vznikl na gymnáziu před třemi lety jako studentská iniciativa k připomenutí třiceti let od sametové revoluce. Tehdy probíhal jako projektový den, kdy si studenti z bohaté nabídky programu mohli sestavit svoje „svobodné dopoledne“ a připomenout si třicet let svobody po svém. Kvůli pandemii koronaviru se loňský ročník přesunul do online prostředí a festival byl otevřen i veřejnosti. Loňský ročník také skrz kameru navštívil například Kovy nebo Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt.

Připomínky sametové revoluce a konce totality každý listopad probíhají na mnoha školách po republice pod záštitou projektu Samet na školách. Ten školám poskytuje část programu například od organizací jako Greenpeace, Amnesty International nebo Europeum. Kromě programu organizace studentům také poskytuje know-how, jak oslavy pořádat.