Střípky z gymnázia

Skvělý úspěch v debatě

,

V pondělí 31. března se skupina studentů od kvinty až k maturitním ročníkům vydala do Prahy na soutěž v debatování Debatní ligu. Její krajské kolo, kterého se studenti účastnili, probíhalo v coworkingovém centru ERA v Praze na Jungmannově náměstí. Celou soutěž pořádá organizace Agora Central Europe.

Akademická debata je vzdělávací metodou, která formalizovanou diskusí o kontroverzních tématech rozvíjí dovednosti vyhledávání informací, kritického myšlení, věcné argumentace a kultivovaného projevu a prohlubuje znalosti o debatované problematice. Vnitrostátní i mezinárodní soutěže v debatování jsou místem setkávání mládeže bez ohledu na původ či sociální status.
(debatovani.cz)

Složení letošního týmu: Michaela Synková, Petra Novotná, Tomáš Kessl, Andrea Poláková, Radek Kessl,  Matěj Šesták, Kryštof Komanec,  Petr Lexa, Magda Divišová, Damián Havlíček, Ondřej Havlišta, Marek Solanský, Kristýna Blahnová

Náš školní tým postupoval vítězně debatními kláními až do naprostého finále, kde se utkal se studenty Gymnázia Beroun. V první finálové debatě na neznámé téma, jíž bylo tvrzení „EU by měla ostře vystoupit proti ruské intervenci na Ukrajině“, náš tým nezaváhal a předvedl skvělé znalosti aktuálního tématu. Nastavenou laťku držel i v debatě dva na dva na téma prolomení těžebních limitů. Nakonec v poslední debatě na téma domácí porody porota rozhodla půlbodovým rozdílem ve prospěch berounského gymnázia. Výkony byly však tak vyrovnané a slova chvály padala oběma směry, že nám ani prohra nepřipadala prohrou. V individuálním hodnocení navíc Tomáš Kessl patřil do trojice nejlepších účastníků a „vydebatoval“ si tak předplatné časopisu Respekt.

O pedagogický dozor a celkovou přípravu před soutěží (za což jí patří velký dík) obstarala paní profesorka Mgr. Lucie Albrechtová.