Střípky z gymnázia

Shakespeare a jeho odkaz prožitý naplno a napříč kontinenty

,

Docela nenápadně opustila 5. září skupina tří studentů a dvou učitelů Gymnázia Příbram Českou republiku, aby se s o to větší intenzitou zúčastnili jedné z největší událostí na poli umění a vzdělávání, Worlds Together Conference v Londýně, korunující World Shakespeare Festival, který ovládl Velkou Británii po celý tento rok. Skupina získala pozvání od Tracy Irish, zástupkyně RSC (Royal Shakespeare Company), která pod záštitou Britské rady (The British Concil) v Praze navštívila Českou republiku v rámci průzkumu toho, jak je Shakespeare v rámci vzdělávání uchopen a ceněn. Návštěva gymnázia se uskutečnila díky projektu Connecting Classrooms s podporou Britské rady v Praze. Nikdo tehdy netušil, jaká obrovská příležitost bude o pár měsíců následovat.

Studenti Šimon Pešta (oktáva), Tomáš Rosa (kvinta) a Alžběta Bartáková (kvinta) se zde stali členy mezinárodní skupiny International Youth Ensemble, která měla za úkol vytvořit krátké představení na téma Král Lear. Spolu se studenty z Ománu, Velké Británie, Spojených států, Hong Kongu, Indie a Jižní Afriky prožívali nejen radost z poznávání nových lidí napříč celým světem, ale i hodnotné divadelní okamžiky a kosmopolitní uměleckou atmosféru, v níž je hledán a ceněn potenciál mladých lidí pro kvalitní budoucnost celého světa.

Oficiální publikace konference Pasáž z publikace věnovaná gymnáziu 
Pasáž z publikace věnovaná gymnáziu 
Účastnický diplom Program představení studentů

Tato mimořádná událost londýnského léta 2012 se konala v úchvatných prostorách galerie Tate Modern. Pedagogický doprovod PaedDr. Hanu Kuchyňkovou a Mgr. Marcelu Haškovou zcela pohltil dokonale sestavený program panelových diskuzí, přednášek, divadelních a výtvarných dílen, kde vystupovaly osobnosti jako herec Eric Booth, novinář BBC George Alagiah, hlasový odborník a legenda na poli Shakespearovského divadla Cicely Berry, autor dětské literatury Michael Morpurgo a mnoho dalších odborníků na dílo Williama Shakespeara, divadlo, umění a vzdělávání.  Rozměr, ve kterém se tato konference konala, přesahoval nejen rozměr jednotlivých světů, ale i hranice vědních a společenských oborů s jediným poselstvím – Shakespeare má smysl, umění je nedílnou součástí života každého z nás a snaha o kvalitní vzdělávání je nejrozumnější investice do budoucnosti tohoto světa.

Worlds Together doesn’t hold its geographical meaning but it stands for the constant process of connecting the inner emotional world and the outer world of time and space. Shakespeare is a good companion on this journey experiencing our lives.

Hana Kuchyňková, Marcela Hašková

Studenti sklidili nejen obrovský potlesk, ale i dojetí všech zúčastněných, obohaceni o nesmírnou inspiraci. My jako učitelé jsme se vrátili s nově zrozenou nadějí, že vzájemný dialog a aktivní účast na věcech, které přesahují rozměr našich osobních životů, je cesta z bludného kruhu jakéhokoliv druhu. Naše vědomí je obohaceno o poznání, že umění nesmí být vytěsněno ani ze vzdělávacích programů, ani z našeho života.  A poslední slovo patří Shakespearovi: Shakespeare je univerzální a pravdivý bez ohledu na čas a prostor.

Mgr. Marcela Hašková


Oficiální videa (denní souhrny)