Střípky z gymnázia

Šéfredaktor Respektu besedoval s žáky Gymnázia Příbram

,

Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt, zavítal v pondělí 11. 4. na Gymnázium Příbram, kde dvě hodiny besedoval s žáky školy.

Na gymnázium přijel na pozvání paní učitelky Dany Drábkové. Celou besedou provázel student druhého ročníku Václav Bešťák. Klást panu Taberymu otázky ale mohli i ostatní – a o zvídavé dotazy nebyla nouze. Po krátkém úvodu, v němž šéfredaktor Respektu nastínil, co obnáší práce novináře v České republice, začala doslova smršť dotazů na aktuální téma – krize ve vládní straně Věci veřejné. Tato kauza odstartovala přesně před týdnem právě zveřejněným rozhovorem s (nyní již bývalým) místopředsedou Věcí veřejných Jaroslavem Škárkou v týdeníku Respekt. Na téma politika a korupce se nesla téměř celá přednáška. Autor knihy Vládneme, nerušit, která nahlíží do politického zákulisí v době fungování opoziční smlouvy ODS a ČSSD, se nebránil žádné odpovědi. Během besedy zmínil svůj vlastní názor na přímou volbu prezidenta a zhodnotil i některé současné politiky na naší scéně. Zamyslel se také nad mocí médií a jejich vlivem na fungování veřejnosti a nad vyučováním mediální výchovy. „Myslím si, že lidé v dnešní společnosti by měli vědět, jak média fungují. Já osobně bych byl pro to, aby se tomu učili už od základní školy,“ řekl Tabery. Neváhal ani zmínit svůj vlastní názor na současný stav studií žurnalistiky na vysokých školách. „Doporučil bych každému, aby šel žurnalistiku studovat. Myslím si ale, že mu to vůbec nic nepřinese.“ Na závěr besedy Erik Tabery politoval letošní maturanty, neboť – podle jeho slov – jsou státní maturity jen jeden velký skandál.

Erik Tabery pracuje v týdeníku Respekt od roku 1997. V roce 2009 se stal jeho šéfredaktorem. Za svou novinářskou práci získal v roce 2003 cenu Novinářská křepelka, v roce 2008 obdržel Cenu Ferdinarda Peroutky.