Střípky z gymnázia

S televizí posedmé do televize

,

Na oblíbenou tradici setkávání školních štábů navázala Česká televize dalším celodenním workshopem. Po loňském setkání Jak se dělá televize s ČT, které pořádala GymTV na gymnáziu, převzalo štafetu přímo médium veřejné služby a program byl skutečně bohatý. Letošní seminář proběhl ve čtvrtek 24. října a věnoval se přípravě reportáže, zejména pak rozhovoru.

Setkání v Praze na Kavčích horách zahájila mluvčí České televize Karolína Blinková. Po ní už nastoupil Martin Řezníček, moderátor zpravodajství a bývalý zpravodaj v USA. Ten si pro studenty přichystal poutavou besedu o svých zážitcích z natáčení ve Spojených státech. O tom, jak mnohdy celou přípravu na reportáž musel kvůli okolnostem zahodit a jak náročné je přinášet vlastní témata do vysílání.

„Není špatně nevědět. Špatně je se přestat ptát,“ vysvětloval studentům zase Daniel Stach, tvář redakce vědy, člověk velmi entuziastický a zapálený, který o sobě tvrdí, že nemá jeden oblíbený vědní obor. Mluvil o své práci, o přípravě na rozhovor, o tom, jaké pokládat otázky a jak důležitá je třeba zpětná vazba.

Jednotlivé školní televize, které na setkání přijely, měly za úkol natočit rozhovor s vedením školy. Další částí programu tak byla prezentace těchto videí a jejich hodnocení jak kolegy z ostatních žákovských týmů, tak i profesionály. V odborné porotě vedle Martina Řezníčka a Daniela Stacha zasedla také Světlana Witowská. GymTV nakonec v celkovém pořadí obsadila 3. místo s rozhovorem šéfredaktora Ondřeje Lukse s ředitelkou školy Ivou Kadeřábkovou.

Po obědové části navázaly workshopy. Ty se věnovaly střihu a obrazové skladbě reportáže, dále hlasové výchově a také kameře, vše si mohli studenti i prakticky vyzkoušet. Na závěr celého dne pak zamířili do budovy Zpravodajství, prohlédli si zpravodajský velín a režii jednoho ze studií. Na reportáž z celého dne ve Zprávičkách ČT :D se můžete podívat zde.

Foto: Ondřej Luks (GymTV)