Střípky z gymnázia

S kvartou vlakem za uranem

,

V Prácheňském muzeu na píseckém náměstí máte možnost navštívit expozici týkající se těžby uranové rudy v této oblasti. Studenti kvarty pod dohledem Mgr. Pavly Linhartové a Mgr. Aleny Vrátné této možnosti využili a v pátek ráno už krátce po půl osmé očekávali pravidelný vlakový spoj do Písku.

Tam mohli vidět nejen surovou uranovou rudu či selenidy, ale také různé vykrystalizované minerály jako kalcit nebo ametyst. S historií uranového ložiska v Předbořicích žáky seznámil průvodce Ing. Cícha, který mluvil o dobývání uranu a o jeho využití nebo vlastnostech. Na názorné ukázce například žákům předvedl, že uran má fluorescenční schopnosti, když posvítil UV světlem na uranem obarvené skleničky. Následně si kvartáni mohli projít expozici celého muzea, kde bylo ke zhlédnutí například rybářství, panovníci, život ve středověku nebo hrající orchestrion.

Celý program byl zakončen krátkým rozchodem po městě a zpáteční cestou vlakem do Příbrami. Na výlet byli samé pozitivní ohlasy jak se strany studentů, tak se strany pedagogického dohledu.