Střípky z gymnázia

Příbramští učitelé v norské škole

,

14. října zamířili učitelé ze šesti evropských škol do norského Vollenu, aby jednali o tom, jak bude probíhat mezinárodní spolupráce šesti škol v rámci nového projektu UR a part of US, jehož se Gymnázium Příbram účastní. Na této konferenci vyučujících bylo stanoveno především to, jak bude projektová práce v rámci Erasmu+ vypadat během následujících dvou let.

Konečným výstupem bude pro tento rok divadelní představení. Během prvního pololetí budou všichni studenti spolupracovat na sepsání příběhu, a to tak, že každá škola naváže na část předchozí a pokusí se co nejlépe zareagovat na situaci, ke které v předchozí části došlo. Gymnázium Příbram má, jakožto hostitel letošní studentské konference, na starost začátek a konec vyprávění. Následujícím krokem bude převedení tohoto děje do divadelní formy.

A právě secvičení celého divadla bude – samozřejmě zdaleka ne jedinou – náplní příbramské mezinárodní konference, jež se bude konat od 6. do 13. dubna 2018. Během té se v Příbrami setká téměř stovka studentů z Aurichu (Německo), Carcare (Itálie), Kępna a Wrocławi (Polsko), Vollenu (Norsko) a organizátorské Příbrami.

Učitelé v Norsku ale netrávili čas pouze plánováním projektu. Ve škole měli možnost nahlédnout do hodin dle svých aprobací a také na ně zde čekal kurz používání platformy Evropské unie pro projekt Erasmus+, eTwinningu. Také se mimo jiné seznámili s tzv. Chromebooky, tablety, které jsou na této norské škole základní součástí výuky. Žáci si do nich nejen zapisují své poznámky, ale též s pomocí těchto přístrojů využívají elektronické učebnice a jiné studijní materiály.

Dalším doprovodným programem byla návštěva Vollenu a jeho okolí, tedy především norského hlavního města Osla. Zde se učitelé podívali například do Ibsenova muzea a poté zhlédli jedno z nejznámějších Ibsenových děl, drama Heda Gablerová, ve formě baletu. Dalším zážitkem byla návštěva Centra laureátů Nobelovy ceny míru, kde byla mimo jiné k vidění i komentovaná výstava o Kolumbii a jejím prezidentu Santosovi, posledním laureátovi tohoto světoznámého ocenění, jímž se stal díky ukončení občanské války ve své zemi. Rovněž se podívali do regionálního muzea Oslofjordu, kde se nachází výstava popisující mnohasetletou historii stavby lodí v této oblasti, do muzea těžby kobaltu, nebo také zhlédli expozici norského malíře Theodora Kittelsena.