Střípky z gymnázia

Jedna knížka, tři země a spousta zážitků

,

Už od podzimu studenti francouzštiny, kteří měli zájem se zapojit do Evropského literárního dobrodružství, pracovali na přípravách programu pro francouzské a německé studenty. Tento literární projekt, který funguje pod hlavičkou Erasmu +, je totiž tripartitní, a tak jsou do něj zapojeny tři školy z různých zemí: Gymnázium Příbram, Lycée Charles de Gaulle Dijon a Are Gymnazium Bad-Neuenahr. Každý rok se střídá země, ve které se projekt pořádá, a letos přišla řada na Českou republiku. Hlavním cílem projektu je práce s knihou hostující země a všechny tyto aktivity probíhají ve francouzštině.

Pro ubytovávající začal pestrý mezinárodní týden už v neděli 23. 4., kdy se do rodin studentů příbramského gymnázia nastěhovali zahraniční studenti. Projekt ale oficiálně začal až 24. 4. Hned ráno se všichni účastníci projektu sešli v budově Gymnázia Příbram. Nejdříve příbramští studenti provedli Francouze a Němce po škole. Následovaly aktivity v hudebním sále, kdy byli studenti rozděleni do mezinárodních týmu. Nejdříve potrápili své mozkové závity při únikové hře, poté byl pro Němce a Francouze připraven kvíz o České republice. Následně přišel čas na práci nad pracovními listy a diskuzích o knize, která byla vybraná pro letošní ročník projektu: Národní třída od Jaroslava Rudiše. Na závěr pondělního dne se všichni vydali na Svatou Horu. Tam se mohli dozvědět spoustu nových věcí, protože je čekala komentovaná prohlídka.

V úterý byli studenti celou dobu ve škole, kde je čekalo spoustu aktivit na práci s knihou. Některé z úkolu připravili Češi, některé Francouzi a jiné zas Němci. V mezinárodních skupinách tak studenti například vytvářeli koláž a komiks o knize.

A návštěva hlavního města? Ta nesmí chybět, a tak se studenti s učiteli ve středu ráno vydali do Prahy. Čekala je tam komentovaná prohlídka po nejvýznamnějších místech Prahy – viděli Staroměstskou radnici, Pražský orloj, jeden z mnoha domů Franze Kafky, Karlův most a Pražský hrad. Po několika hodinách prozkoumávání Prahy česko-francouzsko-německá výprava zamířila do Hloubětína na únikovou hru Prison Island. Studenti tam čelili spoustě výzev, ať už taktických, technických či fyzických a zažili tak opravdu akční odpoledne.

Ve čtvrtek se všichni vrátili zpátky do školy, kde si během dopoledne zasoutěžili ve vědomostně-fyzické týmové hře, kterou připravili Francouzi. Následovala aktivita od Němců, kde žáci měli v malých skupinkách za úkol vytvořit facebookový profil hlavní postavě knihy Národní třída – Vandamovi. Odpoledne vyrazila mezinárodní skupina do Březnice. Tam je čekala prohlídka Zámku Březnice a následně rozchod, který mnozí využili k procházce pro prosluněném zámeckém parku. Na večer se všichni vrátili do školy, kde byl pro všechny připravený raut, takže Němci a Francouzi měli možnost ochutnat tradiční české pochoutky – chlebíčky, buchty… Poté nastal čas na poděkování a rozloučení a na závěr večera studenti rozezpívali celý hudební sál a také si zatančili Just dance.

Tím projekt oficiálně skončil. V pátek už pouze přišli Francouzi a Češi zamávat Němcům, kteří odjížděli už ráno. Francouzští studenti se pak ještě dorazili podívat na průběh posledního zvonění.