Střípky z gymnázia

Prach a broky míří do Příbrami. Mezi tvůrci jsou bývalí i současní gymnazisté

,

Po rožmitálské vánoční premiéře míří nejnovější filmové dílo skupiny Rosenthal do dalších kin v republice, mimo jiné i do toho příbramského. Jeho zdejší uvedení je naplánováno na sobotu 23. ledna. Film Prach a broky, „drsná pohádka o tom, co všechno z krvavé loupežnické historie nám bylo zatajeno“, jak jej charakterizují sami autoři, je příběhem, ve kterém se na plátně poprvé – a patrně také naposledy – setkává sedm loupežníků, zbojníků či vyvrhelů. Autoři si ze známých literárních děl a legend vypůjčili postavy Záhoře, Jana Jiřího Grassela, Rumcajse, Viléma, Lotranda, Jánošíka a loupežnické dcerky Ronji a spojili je v jeden příběh.

Film se natáčel ve druhé polovině roku 2014 a na začátku 2015, předcházely mu ale náročné přípravy. K financování sdružení Rosenthal použilo veřejnou kampaň na webu Startovač.cz. „Zjednodušeně to funguje tak, že máte nápad, ten propagujete, vymyslíte systém příspěvků a odměn a čekáte, pokud se do určitého termínu naplní požadovaná finální částka či ne. Pokud se podaří, pustíte se do realizace, pokud ne, peníze se vrací na účet dárců. Film však nebyl odkázán pouze na startovací kampaň, ale měl i své vlastní sponzory,“ říká Vítězslav Doležal ze sdružení Rosenthal. Historický film by ale nevznikl bez nezištné pomoci a ochoty všech jeho tvůrců. Ti si v naprosté většině sami připravovali kostýmy a do přípravy se zapojili i profesionálové spolupracující třeba na bojových choreografiích. „(Výprava) je na český amatérský snímek skutečně nevídaná; ve filmu je celá řada lokací, od brdských lesů až po zámecké interiéry, objeví se spousta historických kostýmů, kulis, zbraní a rekvizit,“ komentuje hodinový snímek článek na serveru csfd.cz. Film se natáčel mimo jiné v lesích poblíž Rožmitálu či na březnickém a blatenském zámku.

Režisérem filmu je Šimon Pešta, autory scénáře jeho bratr Mikuláš Pešta a dále Vít Filipovský, za kamerou stál Yevgheniy Rozhko a zvuk obstaral Matěj Chrudina. Pod produkcí filmu je vedle celého sdružení Rosenthal podepsán Adam Pešta. Podle tvůrců však celý štáb čítal přes sto lidí. Více než dvacítka z nich jsou absolventi či současní studenti Gymnázia Příbram. Třeba právě Šimon a Viktor Peštovi, ale také Mikuláš, který si kromě autorství scénáře zahrál postavu Záhoře. Spolužačka Šimona Pešty z příbramského gymnázia Tereza Lipovská ztvárnila zajímavou roli Ronji. Představitelé dalších hlavních rolí, Jakub Koudela coby Vilém a Tomáš Stehlík jako Lotrando, jsou absolventy Gymnázia pod Svatou Horou a Vít Filipovský příbramské Střední průmyslové školy. Dalšími hlavními představiteli jsou David Novák jako Jan Jiří Grassel a Tomáš Sloup jako Rumcajs, v civilu technik společnosti Internet Pb. Malým dílem se na vzniku filmu podílela i GymTV, která zapůjčila kamerový jeřáb.

Už 15. ledna uvede film také pražské kino Lucerna, o den později se Prach a broky budou hrát v Plzni na Jižním nádraží. Ještě před příbramskou premiérou se snímek vrátí do Rožmitálu a Březnice. Další projekce v průběhu roku a účast na festivalech jsou podle tvůrců v jednání. Více o filmu Prach a broky najdete na prachabroky.cz.