Střípky z gymnázia

Pečeme dobro: Radost měla sladkou příchuť

,

Vnést radost do všedních dnů, potěšit a také navázat na tradici i přes nepříznivou situaci. I to byly cíle letošního už pátého ročníku charitativní akce Pečeme dobro. V pondělí 31. ledna a v úterý 1. února tak studenti příbramského gymnázia, ale i někteří pedagogové znovu po roce napekli nejrůznější převážně sladké výrobky, kterými obdarovali klienty a zaměstnance nejrůznějších institucí. Třídy si samy mohly určit, kam jejich výrobky poputují, a tak jejich pekařské a cukrářské umění mohli obdivovat třeba obyvatelé domova seniorů na Březových Horách, pacienti a zaměstnanci oddělení paliativní péče a dalších pracovišť Oblastní nemocnice Příbram, klienti neziskové organizace Alka, Nízkoprahového denního centra a noclehárny na Rynečku a Charity Příbram. Část výrobků směřovala také kolektivům uklízeček a kuchařek na gymnáziu jako poděkování za jejich práci.

Do projektu se zapojily prima, sekunda, tercie, celý první a druhý ročník a dále pak třídy 3.B, 3.C, septima a oktáva. Přípravu akce zkomplikovaly karantény některých tříd – zúčastnit se nemohla třeba kvarta. Po úvodní schůzce tak komunikace probíhala prostřednictvím sociálních sítí. „Osloveny byly všechny třídy gymnázia a z nich se kromě čtvrťáků – kteří už mají s blížící se maturitou spoustu starostí – do organizace zapojily všechny. Jsem za to moc ráda, množství napečených dobrot předčilo moje očekávání. Děkuji moc všem, kteří se rozhodli jednoduše udělat spoustě lidí radost, a spoluorganizátorům v jednotlivých třídách,“ řekla organizátorka akce Magdaléna Studená ze sexty, která se přípravy projektu ujala v loňském roce. Na jejích bedrech ležela koordinace jednotlivých tříd, ale také komunikace s organizacemi, do nichž výrobky putovaly. „Všechny instituce, které jsem oslovila, s díky dobroty od studentů přijaly,“ doplnila Magdaléna Studená.

Charitativní akci Pečeme dobro založila bývalá pedagožka Marcela Hašková v roce 2018. Žáci sekundy, tercie a kvarty tehdy své výrobky v den pololetního vysvědčení prodávali spolužákům, učitelům a dalším zaměstnancům školy a výtěžek šel na charitativní účely. V roce 2020 se tak vybralo rekordních více než 38 tisíc korun. V loňském školním roce tradiční podobě akce zabránila pandemie covidu, ale dobrovolníci z řad studentů své výrobky darovali zaměstnancům Oblastní nemocnice Příbram.