Střípky z gymnázia

Netradičně po Wachau a Štýrsku

,

Němčináři napříč gymnáziem spolu s paní učitelkou Ivanou Maškovou, Hanou Kriegerovou a panem učitelem Božetěchem Burdou vyrazili na čtyřdenní výlet do Rakouska. Tam poznali a navštívili nejen památky a hlavní symboly měst, ale i nová netradiční místa.

První zastávkou v pondělí 5. června byl Melk, městečko s krásným historickým centrem. Jeho dominantou je barokní klášter neboli benediktinské opatství. To studenti celé prošli a vyslechli si výklad své průvodkyně paní Ivy Nejedlé. Pak si odpočinuli na vyhlídkové plavbě po Dunaji. Po cestě z Melku do Kremže viděli například Aggstein, Dürnstein nebo městečko Spitz. Nakonec se ponořili do mnoha vůní a barev Kittenberských zážitkových zahrad.

Další den už vyjeli směr Graz (Štýrský Hradec). Po cestě do druhého největšího rakouského města ale ještě udělali pár zastávek. V Marizell, jednom z nejvýznamnějších mariánských poutních míst ve střední Evropě, navštívili baziliku a dozvěděli se o výrobě místních perníčků a bylinných likérů. Dál čekal hřebčín v Piberu známý chovem Lipicánů, jednoho z nejstarších plemen v Evropě. Hřebčín dodává koně pro Španělskou jezdeckou školu ve Vídni. Ta je od roku 2015 na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Rychlou zastávku udělali taky v Bärnbachu v kostele sv. Barbory, který přestavěl Friedensreich Hundertwasser.

Program středy byl samotný Štýrský Hradec a jeho okolí. Ráno procházka v Eggenberském parku. Astronomickou symboliku nese nejen zámek jako takový, najdete tu i pestrou Zahradu planet. Pak už centrum Grazu plné tradičních památek jako je Glockenspiel (malý místní orloj), historická zbrojnice, Landhaus (Zemský dům), velkolepá radnice na hlavním náměstí a samozřejmě Schlossberg. Tam vyjeli studenti lanovkou a fotili krásný výhled na město a netradiční architektonická díla Kunsthaus a Murinsel. Po programu v Grazu se přesunuli do skanzenu ve Stübing.

Poslední den se projeli v povrchovém dole železné rudy (konkrétně sideritu) na Erzbergu. Šlo o projížďku s průvodcem, který vysvětloval, co se ve stále aktivním dole děje. Celý zájezd zakončili dokonalým výhledem na Leopoldsteinersee obklopené strmými vrcholy Alp.