Střípky z gymnázia

Nech si to projít hlavou

,

Tak zní heslo matematické soutěže Náboj, ve které na mezinárodní úrovni soutěží pětičlenné týmy. Zapojit se mohou studenti nejen českých škol – každoročně se soutěž pořádá také na Slovensku, v Maďarsku,  Polsku a dalších evropských zemích. Letos ale mezi účastníky byly  například i týmy z Íránu.

V časovém rozmezí 120 minut musí tým zvládnout přestřelku matematických úloh rozdílného zaměření. Za každou správně vyřešenou úlohu dostávají žáci další nabitý příklad – kdo vyřeší nejvíce úloh, vyhrává.

Nabití musí být studenti také především vědomostmi a kuráží, která je potřeba do každé bitvy. Gymnázium Příbram každý rok vysílá do boje několik týmů – letos se účastnily celkem dva. Pistolníky z prvního, mladšího týmu v kategorii Junioři, byli Richard Bartoš (kvinta), Tomáš Poskočil (kvinta), Martin Hrubec (kvinta), Bonifác Smíšek (kvinta) a Matěj Mach (sexta), kteří statečně vybojovali 25 úloh, z celkového počtu 50 úloh. Umístili se tak na 39. místě v rámci 136 českých týmů a 146. na světové úrovni (479 týmů). Nejlepšími střelci v kategorii Junior se stali studenti z Polska.

Druhý tým gymnázia byl složený z ostřílených matematiků a fyziků, kteří dávno nejsou v této soutěži zelenáči. Ne bezdůvodně byli tedy ve složení Jiří Hrubant (oktáva), David Bálek (oktáva), Jan Krejsa (oktáva), Hana Kopecká (oktáva), Chaya Trachová (oktáva) zařazeni do kategorie Senior. V té si vybojovali 52. místo mezi českými týmy s celkovým počtem 20 splněných úloh. V této kategorii bylo celkem 135 týmů.

Pro seniory to byl poslední ročník této oblíbené soutěže a do příštích let bude potřeba doplnit týmy novými pistolníky. Organizaci a výcviku matematických střelců pro Náboj se dlouhodobě věnuje PaedDr. Dana Bohuslavová.