Střípky z gymnázia

Lex Amor Nobis na prknech Divadla Járy Cimrmana

,

Týden po příbramské premiéře nové autorské filozoficko-satirické hry bývalého studenta Gymnázia Příbram Martina Johanny, ve čtvrtek 9. května večer, se všichni členové uměleckého souboru, tedy devítičlenný divadelní soubor, dvacetičlenný orchestr  GymBand a čtyři baletky z Baletní školy Ivany Bouší , vydali autobusem do Prahy, aby na prknech proslulého Divadla Járy Cimrmana představili i pražskému publiku autorskou hru dvacetiletého studenta Martina Johanny prokládanou písničkami z Francie, Španělska a USA v podání studentského gymnaziálního orchestru GymBand.

Martin Johanna napsal svou hru minulý rok o prázdninách s cílem tímto originálním způsobem oslavit 20 let samostatné ČR, oslavit ideály nově vzniklého demokratického státu – svobodu, demokracii, pravdu, právo na svobodnou lásku a přesvědčení. Martin na sebe vzal hned několik rolí – stal se zároveň spisovatelem, scenáristou, režisérem, textařem, zpěvákem, hercem, organizátorem, marketingovým ředitelem, správcem webových stránek, atd… Na jevišti se mezi devíti mladými vrstevníky odehrávají dialogy o partnerských vztazích, stavu společnosti, návratu ke svobodné lásce, životních postojích. Mladí vrstevníci hledají různá řešení vzniklých situací, někteří jsou odhodláni bojovat proti většině, někteří nastolený stav direktivního nařízení přijímají slepě a dokonce i s potěšením. Dialogy jsou okořeněny brilantními slovními hříčkami, které inteligentního diváka nenechají chladným a posouvají autorskou hru dějově ne zrovna moc pestrou do úplně jiné nadčasové roviny. Také písničky, které celou hru provázejí a komentují, působí velmi osvěžujícím dojmem v podání živého orchestru GymBand a zpěváků Martina Johanny a Kateřiny Cízlové pod taktovkou Mgr. Miloslavy Šmolíkové.

Pro celý ansámbl bylo toto představení v Praze již čtvrté v řadě, všichni hráli s maximálním nasazením a prožitkem – v komorním Žižkovském divadle Járy Cimrmana k tomu měli ideální možnost – výborný akustický komorní prostor a skvělé publikum složené především z vysokoškoláků, kteří náležitě ocenili slovní hříčky, inteligentní humor a také hudební a taneční čísla celé téměř dvouhodinové hry. I herci, muzikanti a tanečnice vycítili přízeň publika a reagovali ještě větším nadšením pro své role. Divadelní hra měla v Praze až nečekaně pozitivní ohlas a publikum i sami účinkující si svou derniéru náležitě užili. Po představení se ještě naposledy sešel celý soubor (téměř 35 účinkujících) k závěrečnému zhodnocení celé akce s poděkováním autorovi a organizátoru celé hry, Martinu Johannovi, a s přáním bohaté inspirace a odvahy do dalších let. Kéž by se na gymnáziu objevovalo více takovýchto kulturních nadšenců, kteří by ze svého vlastního popudu chtěli něco smysluplného a přínosného vytvořit a zrealizovat se skupinou vrstevníků!

Členové Divadelního souboru M. Johanny: Kateřina Cízlová, Patrik Šanko, Lucie Kratochvílová, Vojtěch Boltnar, Lenka Dvořáčková, Jaromír Kalčic, Nikol Dufková, Veronika Hrnková a Martin Johanna
Členové studentského orchestru GymBand: Housle – T. Kaiserová, L. Tesařová, V. Ježek, M. Machuta, T. Doležalová, Viola – Mgr. Jiří Šíp, Flétny – V. Ciklerová, Š. Komancová, J. Paulová, Klarinety – B. Bartáková, Š. Dlouhý, Altsaxofon – R. Červený, Trubky – J. Gregor, M. Růžička, Tenorsaxofon – T. Kozel, Trombón – T. Horník, Bicí – V. Sýkorová, Kytary – L. Kozel, Baskytara – J. Panáková, Klavír – T. Ježková, T. Polívka, A. Závodský, diriguje: Mgr. Miloslava Šmolíková
Členky Baletní školy Ivany Bouší: Iva Bouší, Eva Bouší, Martina Černohousová, Míša Souchová

Píseň rovných lidí (Lo mejor de mi vida eres tú)

[jwplayer config=“reportaz“ mediaid=“12242″]