Střípky z gymnázia

Každé dítě se počítá. Třeťáci o UNICEF

,

Každé dítě se počítá – toto heslo si zvolil UNICEF, aby mohl poskytovat pomoc skutečně tam, kde je nejvíce potřeba. 2,2 miliardy ohrožených dětí tuto pomoc potřebuje. Aleš Foltýnek z Českého výboru pro UNICEF studentům 3. ročníku a septimy představil konkrétní oblasti, kterým se tento dětský fond OSN věnuje.

16 000 dětí každý den umírá zbytečně – na podvýživu a nemoci, proti kterým existuje očkování nebo běžné léky. Ve školních lavicích jich chybí 58 milionů, často místo toho pracují v drsných podmínkách.

UNICEF se tedy zaměřuje například na dostupnost vzdělání se zvláštním důrazem na dívky, základní proočkování, pomoc těhotným matkám a nenarozeným dětem, rovné příležitosti a co nejlepší start do života.

Fond trvale působí ve 192 zemích světa. Konkrétně český výbor pomáhá například ve Rwandě, oblasti zasažené v 90. letech masovým vyvražďováním. Na rozdíl od jiných sekcí OSN není UNICEF přímo financován a funguje především prostřednictvím darů. Díky této osvětové besedě tak třeťáci ví zase o něco více o fungování významných mezinárodních institucí.

Foto: Ondřej Luks (GymTV)