Předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky přilákaly v pátek a v sobotu pozornost médií v celé republice. Mezi místa, kde se volilo, patřila tradičně budova příbramského gymnázia. Hlasovalo se tu ve třech okrscích, ale už pár dní před volbami si vše vyzkoušeli studenti maturitních ročníků. GymTV nabízí několik čísel z voleb opravdových i těch „nanečisto“.
Jak volila Příbram
Město Příbram bylo rozděleno do 39 okrsků a s počtem 27 tisíc voličů reprezentuje přibližně 0,3 % všech voličů v republice. Zdejší výsledky však odpovídají těm republikovým, jsou jen mírně levicovější (o cca 2 % více hlasů pro ČSSD i KSČM). Naopak oproti celkovým výsledkům mírně ztratila ODS a do sněmovny by příbramští voliči vůbec nepodpořili KDU-ČSL, které v našem městě zůstalo pod pěti procentní hranicí.
Když s výsledky města porovnáme výsledky celého okresu, zjistíme, že zde už by se KDU-ČSL do sněmovny dostala. Zajímavostí je, že v okresním měřítku seskupení Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury předstihl (o pouhých 32 hlasů) ODS.
Volební účast v Příbrami byla 59,43 %, tedy téměř přesně republikový průměr (ale méně než v rámci celého okresu).
Volby na gymnáziu
Na příbramském gymnáziu volili občasné z okolních ulic, a to v okrscích 17, 18 a 19 (celkem 1891 oprávněných voličů). Pokud bychom brali v potaz pouze výsledky těchto okrsků, sociální demokracie by tu zvítězila výraznějším rozdílem před hnutím ANO 2011 (přetože obě strany jsou zde nad svým celorepublikovým výsledkem), třetí by skončila KSČM (s výsledkem odpovídajícím republikovému, ale nižším příbramského), horší výsledek tu mají i TOP 09 a Úsvit. KDU-ČSL by se v těchto okrscích do sněmovny nedostala.
Zajímavostí jsou velké rozdíly u některých stran mezi jednotlivými okrsky: zatímco KSČM má v okrsku 18 více než 20 %, v okrsku 19 pouze něco přes 11 %.
Volební účast v těchto třech okrscích dosáhla 61,6 % (o 2 % více než v celé republice).
Všechna data pocházejí z ČSÚ.
Gymnazisté volili nanečisto
Vyučující zeměpisu uspořádali zkušební volby pro studenty maturitních ročníků. Mezi nimi suverénně zvítězilo hnutí ANO 2011 s téměř nadpoloviční většinou (46,5 %) před TOP 09 (16,80 %) a Piráty (8,90 %), kteří v republikovém průměru dostali pouze 2,66 %.
V doplňujícím dotazu průzkumu uvedlo 88,5 % studentů, že půjde volit určitě, 9,60 % nebylo rozhodnuto.
[table id=26 /]