Střípky z gymnázia

Já píši vám

,

Oněgin, Taťána, Olga a Lenský. Většina z nás si určitě vybaví dílo, ve kterém se tyto čtyři postavy objevují. Pilíř maturitní četby, vystihující život zbytečného člověka, kritiku společnosti, nenaplněnou lásku i tu, která je na celý život – Evžen Oněgin. Román ve verších ruského spisovatele Alexandra Sergejeviče Puškina si pro členy Klubu mladého diváka, mezi které patří i studenti Gymnázia Příbram, připravilo pražské Divadlo Anfas.

Hlavní postavou celého příběhu je vzdělaný, společenský, arogantní a životem znuděný muž jménem Evžen Oněgin. Dozvídá se, že jeho strýc zemřel, a tak odjíždí na venkov, kde mu byl odkázán domek. Tam se spřátelí s básníkem Lenským, který ho přemluví, aby spolu odjeli navštívit Evženovu sousedku a Lenského lásku Olgu Larinovou, která je společenská, veselá a povrchní. Opakem je její sestra Taťána – plachá, tajuplná, plná citu. Taťána se ihned do Oněgina zamiluje. Sled následujících událostí vede k dopisu Taťány, ve kterém vyznává svou lásku Oněginovi: „Já píši vám – co mohu více?“ Na oslavě, která se koná na počest Taťániných narozenin, Evžen Táninu lásku odmítá, vyjmenovává jí důvody proč – nechce se ženit, nemůže se vzdát své svobody. Oněgin poté na truc proti Lenskému, kvůli tomu, že ho donutil přijít na tento večírek, protančí celý večer s Olgou. Tím vznikne konflikt mezi Oněginem a Lenským, který dorůstá v něco, co zásadně změní Evženův charakter, a kvůli čemu odjíždí pryč z vesnice a tráví čas cestováním po Rusku. Po několika letech se opět setkává s Táňou. A naprosto ho očaruje, je to tentokrát on, kdo napíše dopis, ve kterém jí vyznává lásku. Jenže ona se mezitím stihla provdat, a tak celé představení vrcholí scénou, ve které Taťána odmítá Evžena Oněgin – „Miluji vás, ale věrnost svému muži zachovám.“

Důležitým prvkem v inscenaci je hudba. Ta je zajímavě zvolená a doprovází celé představení. Ať už je to hra Oněgina na piano nebo dokreslující podklad jeho tance s Olgou.

Na jevišti se během představení ukázali divákům čtyři herci. Evžena Oněgina si zahrál držitel ceny Thálie Petr Mikeska, v dalších rolích se představili Svatava Milková, Anna Suchánková a Ivo Theimer. Ti si zahráli i postavy v černých maskách, které posouvaly děj, nebo více evokovaly atmosféru. Všichni herci za své herecké výkony byli oceněni potleskem ve stoje.

Některým členům KMD představení nabídlo skvělou příležitost, jak si znovu připomenout ruskou klasiku, kterou už mají na svém maturitním seznamu, a někoho třeba zaujalo natolik, že se rozhodne si ji do počtu dvaceti knížek doplnit. Příště se studenti posunou o pár let později, ale pořád zůstanou v Rusku. Čeká na ně Nikolaj Vasiljevič Gogol a jeho Ženitba. To už opět pod taktovkou příbramského divadla.