Střípky z gymnázia

GymTV živě: Přehled přenosů

,

Hektické období čeká členy školní televize v tomto a následujícím týdnu. Na toto období totiž chystá několik přímých přenosů. Vše odstartovalo už včera prosincovým vydáním pořadu Z profilu, jehož hostem byl podbrdský patriot, ochotník, vjeršotepec a tramp Bohouš Svoboda. Pořad se jako vždy vysílal živě ze studia GymTV a moderovala jej šéfredaktorka GymTV Magdaléna Studená. Ta také bude na režisérském postu většiny zmíněných přenosů, u nichž navíc měla volnou ruku při obsazování jednotlivých postů. Tím největším přenosem z celého roku bude už ve čtvrtek od 18 hodin Vánoční koncert školního orchestru GymBand.

„Měli jsme tu takový víkendový dvojboj,“ podotýká vedoucí GymTV Josef Fryš, který tím naráží na souběžnou přípravu dvou přenosů, kdy bylo jednak potřeba připravit pondělní „Profil“, ale zároveň chystat techniku do hudebního sálu. Jeho příprava zabrala dohromady více než 10 hodin. „Chci poděkovat Kátě Fialové a Vítku Šimánkovi, kteří mi přišli pomoct,“ dodává vedoucí GymTV. Přenos z GymBandu chce GymTV snímat na 8 kamer. „Je to vždy trochu loterie, nikdy nefunguje úplně všechno, proto jsem s těmi predikcemi hodně opatrný a říkám, že chceme, ne že budeme; třeba dnes na zkoušce GymBandu nám čtyři z osmi signálů vypadávaly a dvakrát přestala fungovat klávesnice, na které režisérka přepíná záběry,“ říká Josef Fryš a dodává: „Režie přenosu z GymBandu je to nejnáročnější, co člověk může v GymTV zažít. Znamená to sledovat výstupy z osmi kamer, ale zároveň být o dva záběry dopředu a vědět tak, jaký záběr bude následovat, poslouchat hudbu, kterou musíte mít nastudovanou, abyste mohli střihat do melodických frází a zabírat nástrojové sekce, které právě hrají, a znát sóla a jejich interprety, abyste mohli kameramanům říkat, co mají zabírat. Ti pak musí být schopni rychle reagovat, mít připravené záběry a také se orientovat v jednotlivých skladbách. Samozřejmostí je, že musejí znát, jak mají záběry vypadat kompozičně.“ Pro řadu členů GymTV jsou navíc nadcházející přenosy první zkušeností s prací kameramana přenosu.

Hned další dva dny, v pátek 16. prosince a v sobotu 17. prosince, školní televize živě zprostředkuje oba slavnostní večery v tanečních: věnečky základních kurzů Z1 a Z2. Naváže tak na spolupráci s Taneční školou Dohnal Dancing z letošního ledna, kdy pro ni v době koronavirových restrikcí zajišťovala přímý přenos z country prodloužených.

Další „dvojboj“ pak přijde v pondělí 19. prosince a v úterý 20. prosince – už tradičně, v pondělí na zkoušku („do zdi“) a v úterý naostro, to budou přenosy z 2. a 3. Vánočního koncertu skupiny Ginevra.

Vše pak završí 22. prosince novinka v programové nabídce přenosů GymTV: vánoční zpívání učitelů. „Natáčeli a zveřejňovali jsme ho vždycky, jen teď bude na YouTube o pár hodin dřív, v reálném čase,“ vysvětluje vedoucí GymTV. Ten na konec dodává: „Děkujeme divákům, kteří se na přenosy podívají, a budeme si přát, aby vše klaplo personálně i technicky. Vím, že členové GymTV se na ty přenosy vždycky hodně těší, tak jim přeju, ať z nich mohou mít radost. A těm, kteří jsou namočeni do více z nich, držím palce, ať vše zvládnou a užijí si to.“