Střípky z gymnázia

Druhé Versailles a petrohradské pirohy

,

Na 4 000 km dlouhý výlet do Ruska vyrazili studenti 11. září. Na cestě do Petrohradu, který byl hlavním cílem zájezdu, si prohlédli některá oblíbená místa v Pobaltí. Konkrétně Horu křížů ve městě Šiauliai v Litvě a hlavní město Lotyšska, Rigu.

V samotném Petrohradě jim sice nepřálo počasí, ale program dal přesto vyniknout působivým částem města. Navštívili například Smolný klášter, Petropavlovskou pevnost nebo chrám sv. Izáka. Samostatným výletem bylo osobitě působící Carské Selo s Kateřinským palácem a slavnou Jantarovou komnatou. Poslední den v Petrohradu věnovali studenti primárně Ermitáži, jednomu z největších muzeí v Rusku (i na celém světě), které založila Kateřina II. Veliká v roce 1764.

Kromě Carského sela se studenti podívali také do Petrodvorce, dalšího z několika carských paláců v okolí Petrohradu. Ten je typický hlavně parkem s obrovským množstvím fontán. Pak si prohlédli historickou část města Pskov (Kreml), staré opevnění města. Tím zakončili program v Rusku a vyjeli zpět do Čech. Po cestě zpět se ještě seznámili s dominantami Vilniusu.

Foto: Pavel Hráský (2.C)