Známé osobnosti, velký přenosový vůz, improvizované televizní studio, živý vstup do vysílání, ale především desítka školních televizí z celé republiky. To je ve zkratce první den setkání školních televizí na Gymnáziu Příbram v rámci 5. ročníku projektu Jak se dělá televize s ČT. Ten odstartoval dnešní devátou hodinou ranní a jeho první den skončil večer krátce po 22. hodině.
Mladí redaktoři, studenti a učitelé gymnázia, ale i veřejnost se během dneška mohli setkat s ředitelem zpravodajství Zdeňkem Šámalem, po kterém na další besedu zavítal Václav Moravec. V jeho vyprávění se dostalo nejen na zpravodajství, ale také třeba na včelařství. Pravidelný host tohoto projektu, Taťána Míková, hovořila nejen o počasí, ale i o práci meteorologa v České televizi. Všechny v zaplněném sále zaujal také svým na příběhy bohatým, formou však naprosto precizním vyprávěním moderátor a bývalý zahraniční zpravodaj Martin Řezníček. Na gymnázium se pak vrátil jeho absolvent, dnes sportovní komentátor Miroslav Langer a toho následoval režisér Charilaos Karadžos, jehož slovní kadence by vystačila na mnohahodinové poutavé vyprávění. Souběžně s ním také velmi zajímavě o své práci vedoucí vysílání Studia 6 hovořila Jana Záhorková. Celý program přenášela GymTV živě a do besed se mohli prostřednictvím platformy Sli.do se svými dotazy zapojit i diváci sledující živý stream. Večerní program pak obstarala soutěž školních televizí o Cenu Zpráviček.
Celý den mohli navíc účastníci projektu volně vstupovat do přenosového vozu, který byl přistaven za školou, prohlížet si jeho vybavení a komunikovat se studiem zřízeným v didaktické učebně. Právě na obou těchto místech nadšeně o své práci i o technice vyprávěl dlouholetý vedoucí přenosového vozu Antonín Dekoj.
Program dvoudenního setkání pokračuje v sobotu, kdy probíhají odborné workshopy, například s Jakubem Železným nebo Světlanou Witowskou.