Střípky z gymnázia

Bít či nebít do bicích? Gymnazisté se to dozvěděli v rámci Dne s Antonínem Dvořákem

,

Za rok to bude padesát let od prvního ročníku Hudebního festivalu Antonína Dvořáka. Od loňského roku se navíc během tohoto festivalu koná i Den s Antonínem Dvořákem, kdy koncerty a workshopy probíhají po celé Příbrami, často na opravdu neobvyklých místech. Jeden takový workshop proběhl 23. května 2017 i v klubu gymnázia pro jeho studenty.

Zavítal sem Antonín Donát, přední český bicista, který si pro žáky prvních ročníků a kvinty připravil poutavý program s názvem Bít či nebít do bicích? „Za mě určitě bít,“ uvedl svou přednášku. A pak se rozpovídal o historii hry na bicí a o vzniku jednotlivých nástrojů, z nichž většinu si přivezl s sebou a mohl tak ukázat jejich zvláštnosti.

Zapojit se mohli i samotní studenti. Společně s Antonínem Donátem doprovodili na tympány a činely třeba Dvořákovu Novosvětskou symfonii nebo si s ním zahráli sólo na bicí soupravu. Vtipná situace nastala, když zahrál jeden jediný úder na činely a ptal se studentů, zda poznali skladbu. Prý to většinou poznají. Šlo o českou státní hymnu. A po besedě následoval volný program, kdy si žáci mohli všechny nástroje vyzkoušet a rozezvučet tak zvuky bicích minimálně celý suterén gymnázia.

Tip redakce: Vstup z akce do Zpráviček České televize najdete zde.