Střípky z gymnázia

Biologové zazářili

,

Období soutěží a různých olympiád se blíží pomalu ke konci. To ale neplatilo pro skupinku mladých biologů, kteří zamířili na krajské kolo biologické olympiády do Domu dětí a mládeže v Mělníku.

V kategorii C soutěžili kvartáni Vojtěch Kozel a Jiří Hrubant, a to 16. května. Mikroskopovali trichomy krycí a žláznaté, odpovídali na testové otázky a poznávali zástupce rostlin i živočichů – například čolka horského a obecného, ropuchu obecnou, skokana hnědého nebo larvu chrostíka. Vojtěch Kozel skončil na 10. místě a Jiří Hrubant obsadil 13. příčku z celkových 34 soutěžících.

Kategorie D se konala 24. května. V praktickém cvičení měli žáci poznat, jestli se bude lišit zbarvení rohlíku po přidání Lugolova roztoku, když na něj nalijí vodu nebo vodu smíchanou se slinami. Také je čekala teorie v podobě testů a nechyběla ani poznávačka. Měli za úkol poznat například masožravku bublinatku, platan, obrovskou larvu šídla, chrostíky nebo splešťuli blátivou. Kateřina Fialová (prima) se umístila na 2. pozici se ztrátou pouhého jednoho bodu na pomyslné zlato. Následoval ji Bonifác Smíšek (prima), který skončil na 3. místě. A pozadu nezůstala ani Viktorie Stašová (sekunda), která obsadila 5. příčku, opět z celkových 34 soutěžících.