Střípky z gymnázia

Za uměním do Prahy

,

Do hlavního města Prahy vyrazily v úterý 27. května dva autobusy s výtvarníky a hudebníky z druhého ročníku. „Hudebnický“ autobus dopravil své cestující do Státní opery, kde byli studenti vtaženi do děje opery Carmen od Georgese Bizeta a měli možnost si vychutnat vynikající hudbu v podání tamního orchestru. Příběh opery pojednává o krásné a nedobytné cikánce Carmen, která se potýká s otázkou lásky. Dílo bylo nastudováno ve francouzském originále a při představení byly použity české a anglické titulky.

Druhý autobus, který vezl výtvarníky, směřoval do Národní galerie. Tam jsou vystaveny obrazy z cyklu „Slovanská epopej“ od českého malíře Alfonse Muchy. Tento cyklus obsahuje dvacet velkoformátových obrazů, kterými chtěl autor shrnout dějiny Čechů a dalších slovanských národů. V rámci prohlídky byla pro studenty připravena zajímavá aktivita. Každý z nich obdržel papírek, na kterém byla vyobrazena jen část z celého obrazu. Úkolem studentů bylo určit, o který obraz se jedná, a vybrat si jeden detail z celého obrazu, který poté přemalovali.

Jelikož předměty výtvarné a hudební výchovy pro žáky ve druhém ročníku končí, daly by se tyto exkurze považovat za velmi hezké rozloučení s nimi. Ale doufejme, že ne úplné, že se občas každý student rád chopí tužky či vezme do ruky zpěvník.