Střípky z gymnázia

Vánoční trhy v Drážďanech

,

Naladit tu správnou atmosféru v adventním čase vyrazila zhruba padesátka gymnazistů z Balbínovy ulice v úterý 6. 12. do Drážďan. Po dvouleté pauze se obnovila tradice zájezdů na vánoční trhy, a tak byl zájem obrovský.

Nejprve si studenti pod vedením paní průvodkyně prošli historicky nejvýznamnější a nejkrásnější místa tohoto saského města. Začali na náměstí před slavnou Semperovou operou. Pokračovali do barokního areálu Zwingru s neméně známou galerií Starých mistrů. Poté se přesunuli nábřežím podél Labe k Brühlským terasám, odkud je nádherný výhled na drážďanské mosty a Nové město. Přímo naproti parku se nachází další galerie, známá pod názvem Albertinum. Putování po památkách skončilo návštěvou kostela Panny Marie, Frauenkirche, který byl bombardován za II. světové války a následně na přelomu milénia znovu postaven. Zájemci využili možnosti vystoupat na vyhlídku v kopuli kostela, a tak měli Drážďany jako na dlani.

Dále zamířila skupina na vyhlášené vánoční trhy. Jejich cílem byl Striezelmarkt, jeden z největších a nejstarších trhů v Drážďanech. Staré dobové stánky, historický kolotoč, divadélko a slavná drážďanská pyramida je okouzlily. Zde měli možnost ochutnat pravý vánoční punč, nefalšovanou klobásu i chléb přímo z pece se zapečeným sýrem a tvarohovou polevou. Tato novinka opravdu “šmakovala”. V nabídce stánků byly vánoční ozdoby, rukodělné výrobky, kosmetika, vánoční cukroví, studenti také mohli ochutnat místní specialitu – štolu. Každý si zde přišel na své, nakoupil suvenýry nebo pořídil nějaký hezký vánoční dárek.

Ve večerních hodinách dorazil autobus zpět do Příbrami. Všichni si výletní den užili a již teď se těší na příští adventní putování.