Střípky z gymnázia

V jídelně a bufetu nastanou změny

,

Zásadní změny připravilo na duben vedení školy pro studenty i pedagogy. Už v pondělí 3. dubna nebudou moct nakoupit ve školním bufetu. Ten se totiž zavírá. Od pondělí 24. dubna pak nebude možné vybrat si ze dvou pokrmů ve školní jídelně.

Druhé opatření se týká školní jídelny, kterou mají gymnazisté tolik v oblibě. „V dnešní době, kdy se v Česku pohybuje inflace kolem 18 procent, není ničeho nazbyt. Zároveň už Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy méně dotuje obědy kvůli rychlému zadlužování ČR,“ uvedla končící vedoucí jídelny Jana Sirotková, s níž GymTV nedávno natočila rozhovor. Kuchařky tak budou vařit a vydávat každý den jen jeden pokrm. To se však nelíbí řadě studentů i pedagogů. „S tím absolutně nesouhlasím. Budou se vařit desítky kilogramů jídla a nebude to dobré. Podle jednoduché definice prostě platí, že čím více stejného jídla, tím je každá porce chuťově horší,“ uvedla Mgr. Hana Sedláčková, jedna z vyučujících matematiky.

„Nutno podotknout, že je tady ještě druhá strana věci. Hospodářská zvířata, jimž se vyhozené zbytky jídel vozí, také nebudou mít na výběr. Budou muset sežrat, co dostanou,“ řekla po obeznámení s opatřeními vyučující biologie PaedDr. Lenka Blažková. „Takže gymnazisté se budou jídelně vyhýbat obloukem a kavárna u školy Cafe Smoo, kam gymnazisté rádi chodí, zaznamená v nejbližší době tržby vyšší zhruba o 40 procent,“ uvedla ředitelka školy Mgr. Iva Kadeřábková. Dějepisáři jsou však rádi: „Je to v pořádku, v minulých stoletích si také žactvo nevybíralo obědy,“ vzkazuje gymnazistům Mgr. Božetěch Burda.

Problém nastává u pokrmů, které jedla pouze hrstka vyučujících a studentů a byla zařazena v jídelníčku pod číslem dva – třeba pličky na smetaně. „Já je mám rád a vím, že jsou lidé, kterým moc chutnají. Jednou jsem dokonce jednoho takového potkal,“ nastínil své preference Mgr. Josef Doležal. Co bude jíst, až v jídelníčku bude rýžový nákyp, však už neupřesnil. To jeho kolega RNDr. Petr Hrubý se na věc dívá z finančního hlediska: „Přinese to úspory. Do jídelny bude chodit méně lidí a tak se méně protopí a prosvítí. Tím, že jídelníček bude téměř o polovinu kratší, ušetříme i za náklady na jeho tisk,“ připomněl. Jídelníček se tiskne ve čtyřech exemplářích týdně.

Pozitivní věcí na této problematice však je, že se v jídelně nebudou tvořit fronty. Šanci v nových opatřeních vidí také podnikaví pedagogové, kteří už nyní do školy z venkovských oblastí dovážejí nejrůznější suroviny a distribuují je kolegům. Proslýchá se, že v Klučenicích investují do rozšíření sadu a králíkárny, ve Vacíkově zase zvažují nákup cisterny na mléko.