Příběhy našich sousedů. Tohoto projektu paměti národa Post Bellum se gymnazisté účastní už podruhé. Cílem je natočit rozhlasový nebo video záznam o pamětníkovi, zachytit nejdůležitější momenty jeho života a zdokumentovat je pro příští generace. Součástí projektu jsou i různé workshopy nebo exkurze.
Z Gymnázia Příbram se projektu účastní dva týmy z tercie. První tým (Anežka Krejzová, Anna Kulštejnová, Magdaléna Studená) se do Prahy vypravil v pondělí 11. února v doprovodu Mgr. Filipa Kadeřábka. Nejdříve zamířili do budovy Českého rozhlasu v Hybešově ulici. Tam už na ně čekalo nahrávací studio. Studentky si tam namluvily komentář ke své reportáži a profesionální střihač jim ji pomohl sestříhat. Pak se skupina přesunula do Braníku, kde je hlavní budova Archivu bezpečnostních složek ČR. Byla tam připravena exkurze i pro účastníky projektu z jiných měst. Žáci se nejprve dozvěděli něco o archivu samotném a o jeho práci. Mohli si prohlédnout některé spisy, například spis Marty Kubišové, a nahlédli do dílen, kde se archiválie restaurují.
Druhý tým (Helena Blažková, Veronika Dandová, Klára Stehlíková) do Prahy zavítal v pátek 22. února také s Mgr. Filipem Kadeřábkem. Program měli velice podobný jako první tým. Nejdříve se vydali do hlavní budovy Českého rozhlasu na Vinohradské. Československý rozhlas tam sídlí už od roku 1933. Žákyně si nejen namluvily a s pomocí střihače nastříhaly svou reportáž, ale dokonce měly možnost si celý rozhlas prohlédnout a nakouknout, jak se například připravuje živé vysílání. Po prohlídce Českého rozhlasu se vydali do badatelny Archivu bezpečnostních složek Na Struze. Tam se také podívali, kde se archiválie skladují, a prohlédli si složku Milady Horákové.
Oba týmy si obě exkurze užily. V Českém rozhlase si vyzkoušely, jak pracují profesionálové, a archiv jim pomohl se ještě více vžít do příběhu jejich pamětníků.