Střípky z gymnázia

Sametový týden na gymnáziu

,

I letos si studenti a učitelé Gymnázia Příbram připomínali události Sametové revoluce, a to v rámci Festivalu svobody. Ten probíhal od 14. do 16. listopadu. Organizace se ujal Mgr. Václav Havlíček společně se třídou septimou a 3.C.

Hned ráno 14. listopadu dostali všichni při vstupu do tematicky vyzdobené budovy trikoloru. Během pondělí, úterý a středy se studenti mohli zúčastnit různých workshopů, besed a přednášek. Ty probíhaly většinou prezenčně, ale některé z nich také online. Tento bohatý program byl připravený pro žáky tercie, kvarty a vyššího gymnázia, kteří se na aktivity mohli přihlásit online pomocí formuláře. Výběr aktivit byl opravdu rozsáhlý, a tak se v něm objevila široká škála témat.

Festival začal online besedou Nástrahy dezinformací s Peterem Dubóczim, poté proběhla přednáška s názvem Euromajdam, Krym a invaze, kde se studenti dozvěděli o současném problému na Ukrajině, následovalo setkání s disidentkou Jaroslavou Šiktancovou, která studentům vyprávěla o událostech souvisejících s koncem komunistického režimu v Československu. Poslední pondělní aktivitou byl online workshop EU uprostřed krizí.

Druhý den zahájila zážitková přednáška s názvem Památník Vojna – pracovní tábor, kde se studenti o bývalém pracovním táboře dozvěděli pomocí interaktivní prezentace. Na období českého undergroundu se zaměřil webinář (Ne)svobodná tvorba, který byl uspořádán ve spolupráci s knihovnou Václava Havla. Čtyři příběhy revoluce pověděl studentům Tomáš Spáčil z organizace Post Bellum. Úterní program zakončila přednáška Lenky Blažkové, historičky, která povyprávěla o Sametové revoluci v Příbrami.

Poslední den začal workshopem s Miloslavou Šmolíkovou, který nesl název Zpíváme a hrajeme Karla Kryla. Na tento hudební workshop navázal Hudební happening, při kterém si všichni studenti mohli přijít zazpívat protikomunistické protestsongy. Festival zakončil workshop Korupce a volební kampaně s Janem Dupákem.

V průběhu všech tří dní byla pro všechny také připravena Sametová kavárna. O její provoz se starali septimáni. Kavárna sídlila ve školním klubu a žáci si tam mohli koupit něco dobrého k jídlu a pití.